Kızıltepe Genç Nüfus Zengini

SPOR
04-05-2021 22:38   Güncelleme : 04-05-2021 22:49
Google News

Kızıltepe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Çam “İlçe nüfusunun yaş ortalaması 19,8, bu zenginliği iyi ve yerinde değerlendirmek lazım”

Kızıltepe Genç Nüfus Zengini

           Mardin’in Kızıltepe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, Kızıltepe ilçesinin, Türkiye’nin en genç nüfuslu ilçeleri arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi. 261 bin Nüfuslu ilçede  160 bin kişinin 18 yaş altında  olduğuna dikkat çeken  Kaymakam Çam, genç nüfusu eğitim, kültür- sanat etkinlikleri  ve sportif faaliyetlerle topluma kazandırılabileceğini aktardı.

        Bölgede nüfus yoğunluğunun her ailede gözlemlenebildiğini hatırlatan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, Yeni Kızıltepespor Voleybol takımının efeler ligine yükselmesinin, ilçeye prestij, spor camiasına ve sporculara moral kazandırdığını belirtti. Günümüz gençlerini spora yönlendirmenin, terör ve uyuşturucuya karşı etkili bir yöntem olduğuna inandığını kaydeden  Kaymakam  Çam “İlçemiz genç bir nüfusa sahip. Nüfus yaş ortalaması 19.8. Bu Türkiye’de en genç nüfusa sahip ilçe olduğumuzu gösteriyor. Genç nüfus zengini bir ilçeyiz. Gençlerimizi spor sahalarına, tribünlere coşmaya ne kadar çekebiliyorsak o kadar başarılı oluruz. Sporda başarılı olan gençler derslerinde de, iş hayatlarında da başarılı olur” dedi.

                  Taneleri Tespih yapan imamedir

        Sporda yakalanan başarının sürekli hale getirilmesi ve başarının etrafında kenetlenmenin sağlanması, ilçedeki  farklı spor dallarında da başarıyı getireceğini ifade eden Kaymakam Çam “ İlçede farklı branşlar çok sayıda spor takımı var.  teşbih tanesi  çok, o boncukları bir araya getirip tespih yapacak imameye ihtiyaç var. Biz Voleybolda bunu başardık. Şimdi kalıcı olma kültürünü yerine oturtmaya çalışacağız. Büyük takımların sporcularını buraya çekmek ve büyük takımlara sporcu yetiştirmek gerekir. Bunun için de organize olmak lazım.” Diye konuştu

                    Gençlerimiz önce ailelerine kendilerini kanıtlıyor

      Çok çocuklu aile yapısında, ailenin çocuklara farklı bir bakış açısı ile yaklaştığını gözlemlediğini aktaran Kaymakam Çam “ 10 çocuklu bir ailedeki genç, başarı ve becerisini önce kendi ailesine kanıtlaması gerekiyor. Eğitimde ve sportif alanlarda ilçemizde çok başarılı gençler var. Başarıya eksi ile başlayan ve öne geçen bir başarı grafiği sözkonusu. Biz bu gençlerimize sahiplenmeyi, ellerinden tutmayı ve başarı basamaklarında emin adımlarla ilerlemelerini sağlamaya çalışıyoruz. “ şeklinde konuştu

      Kızıltepe’deki gençlerin spora ilgilerinin  yüksek olduğunu altını çizen Kaymakam Çam, futbol, voleybol, basketbol ve atletizmde bölge takımlarını ayakta tutacak bir sporcu potansiyeline sahip olduklarını sözlerine ekledi.