Mardin’de Besiciler Makine ile sağım yapacak

YAŞAM
12-04-2021 13:31   Güncelleme : 12-04-2021 13:35
Google News

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Tarım İl Müdürlüğü işbirliğiyle 179 besiciye süt sağım makinesi verildi.

Mardin’de Besiciler  Makine ile sağım yapacak

Mardin’e Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi tarafından 179 besiciye süt sağım makinesi verildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleştirilen süt sağım makineleri dağıtım töreninde konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, "Amacımız çiftçi vatandaşlarımızın  daha rahat ve hijyenik bir ortamda bu işi yapabilmelerini sağlamaktır" dedi.

 Tarım ve Orman İl  Müdürlüğünde gerçekleştirilen törene İl Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, Vali yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, tarım ilçe müdürleri ve çok sayıda çiftçi ve besici katıldı.

            Süt sağım makineleri dağıtım törenine katılan Vali Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, “Amacımız çiftçi vatandaşlarımızın çok daha rahat bir şekilde bu işi yapabilmelerini sağlamaktır. Tabi bende bir çiftçi çocuğuyum. Bu işin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hakikaten  temizlik ve hijyen açısından, üretimin artması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sağım makineleri inşallah  üretimde artış meydana getirecek.  Hem Verimi artıracak hem de daha Hijyenik   bir şekilde b sütü sağmanızı sağlayacak. Tabi öncelikle kadınlarımız kendilerine daha fazla zaman ayıracaklar. Çok ciddi anlamda teknolojik fayda sağlayacağına inanıyorum. Şimdiden hayırlı olsun. Geçmişte 150  adet dağıttık bugünde 29 makine olmak üzere bugüne kadar 179 adet süt sağıma makinası dağıttık. Hem büyükşehir hem de il tarım bünyesinde bunu yapıyoruz. Çiftçilere hayırlı olsun" dedi.

         Vali Mahmut Demirtaş, Tarım İl Müdürlüğü misafirhanesinde süt sağım makinesi verilen besicilerle öğlen yemeğini yedi. Besiciler karşılaştıkları zorlukları ve sorunların Vali Demirtaş ile paylaştı.