USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
DÜNYA

Öğrenciler Tutaşı'yı soru yağmuruna tuttu

Şehit İlhan Varank Ortaokulu Öğrencileri Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı Röportaj Yaptı

Öğrenciler Tutaşı'yı soru yağmuruna tuttu
30-03-2021 19:58
Google News
Şehit İlhank Varank Ortaokulu 5. sınıf sınıf öğrencileri Elif Cansu Özbay, Yağmur Başcı ve Yağmur Hasar, Türkçe öğretmenleri Metin Aydın ve Hekim Bayındır koordinatörlüğünde başlattıkları, "Mardinli Tanınan Şahsiyetlerle Röportajlar" başlıklı projenin ilkini Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı ile gerçekleştirdi.""

Mardin-Artuklu Şehit İlhan Varank Ortaokulundaki öğrencilerin yapacakları röportajlar yazılı hale getirilip kitaplaştırılacak… Hayatlarında ilk kez ünlü biriyle röportaj yapan öğrencilerin çok mutlu olduklarını belirten Şehit İlhan Varank Ortaokulu Müdürü Ramazan Nergiz, “Öğrencilerimizin bu proje kapsamında güzel bir deneyim kazanıp, güvenlerinin arttığını düşünüyorum. ” dedi.

Hazırlayanlar: Yağmur Hasar – Yağmur Başçı - Elif Cansu ÖzbaY

Fotoğraflar: Sevinç Özbay (Öğrenci Velisi)

***

Elif Cansu Özbay: Merhaba Başkanım, ben Elif Cansu. İzin verirseniz size ilk soruyu ben sormak istiyorum. Çocuk parklarına kamera taktırmayı düşünüyor musunuz?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Bende hoş geldiniz diyorum. Evet... Gerek sizin güvenliğiniz için gerek vatandaşlarımızın güvenliği için benim yapmam gereken ilk işlerden bir tanesi de o.

Yağmur Başcı: Merhaba başkanım. Çocuklara yönelik projeler düşünüyor musunuz?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Tabi ki. Her türlü sosyal aktiviteyi düşünüyoruz. İster şehir içi, ister şehir dışı turlar, ister paralardaki etkinlikler... Bakın şu anda Büyükşehir Belediyesinin Kadın ve Aile Hizmetleri'nin Daire Başkanı da burada. İyi ki gelmişsiniz çocuklar. Başkanımızla bunu paylaşacağız. 23 Nisan'da siz güzel çocuklarımıza güzel bir sunumumuz olacak. İlk başta bizim düşündüğümüz parklarımız ve sizin güzelliğiniz.

Yağmur Hasar: Çocuk parklarındaki güvenlik önlemleri sizce yeterli mi?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Hayır, itiraf ediyorum hayır. Güvenliğin yetersiz olmasının nedeni, personelimiz az… Güvenliği sadece polis, asker sağlamaz. Bizlerinde sağlaması gerekli. Bana göre eksiğimiz var.

Elif Cansu Özbay: Daha güzel bir Artuklu için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Çok şey yapmayı düşünüyorum. Meselâ, ilk önce yapmamız gereken bir kültür merkezi, bir şehir terası, bir güneş enerjisi... Bilmem yetti mi?.. Güzel yollar, güzel kaldırımlar, güzel parklar... Çünkü Mardin Artuklu demek, Artuklu Mardin demektir. Ne yapsak azdır. İnşallah çok güzel şeyler olacak.

Yağmur Başcı: Okuma-yazma bilmeyen yetişkinlere yönelik çalışmalarınız var mı?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Var ve devam ediyor. Bizim mahalle konakları dediğimiz yerlerimiz var. Meselâ Kabala'da, Ortaköy 'de, İstasyon'da ve Yenişehir'de mevcut. Yenilerini de açıyoruz. Eski YKM dediğimiz yerde güzel bir mahalle konağı açıyoruz. Bu konakların insanlarımıza olumlu olarak, yüzde doksan etkisi var. Oradaki insanlarımıza gerek Türkçeyi, gerek okuma-yazmayı, gerekse her türlü kültürü öğretmek için oradayız.

Yağmur Hasar: Artuklu halkının sosyalleşmesi yönünde çalışmalarınız var mı?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Evet, Kültür Sarayı sosyalleşmeye en güzel örnek. Meselâ sinema salonları, nikâh salonları, konferans salonları, okuma-yazma salonları gibi…

Yağmur Hasar: Artuklu'daki okulları ziyaret ettiniz mi?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Kendi adımı taşıyan Abdülkadir Tutaşı Okulu var bilmem duydunuz mu? Bir önceki Belediye Başkanlığım dönemimde oraya bir okul yaptırdım. Ayrıca babamın adına da bir okul var Cemil Tutaşı. Bakıma muhtaç özel insanlarımızla ilgili. Tabi Belediye Başkanı’nın işi çok ama bu bir mazeret değil. Bütün okulları dolaşıp hal hatır sormamız lâzım. İhtiyaçlarınızı öğrenmem lâzım. Bu arada bende öğretmen kökenliyim. Bir önceki İl Milli Eğitim Müdürünüz Şeyhmus Sümer ile de okulda sıra arkadaşıydım.

Yağmur Başcı: Belediyede kaç birim ya da hizmet var?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Büyükşehir Belediyesi olsa daha çok birimimiz olurdu. Biz ilçe olduğumuz için yirmiye yakın birimimiz var. Bazı birimlerimizin yetkileri büyükşehir ait olduğundan biz 10 tanesini aktif hale getirdik. Örnek; zabıta, temizlik, kültür, fen, imar gibi...

Elif Cansu Özbay: Biz çocuklar için neler düşünüyorsunuz?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Düşüncemiz size güzel bir gelecek sağlamak. Sizleri gayri ahlâkı yollardan koruyup, özüne, vatanına sadık evlatlar olarak yetiştirmek. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız.

Yağmur Başcı: Yoksul insanlarımıza yönelik yardımlarınız var mı?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Var ama biz bunu açıklamıyoruz. Çünkü sağ elin verdiğini sol el duymamalı. O bizimle Allah arasındadır yavrum.

Yağmur Hasar: Halkın sıkıntılarını birebir dinler misiniz?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Her zaman. Günün 24 saati telefonum açık. Telefonumuz Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hiç kapanmaz. Benim vicdan muhasebem de bunu gerektirir. Vatandaşlar istedikleri an bize ulaşabilir.

Elif Cansu Özbay: Sizce Mardin ve Artuklu neden önemlidir?

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Tarih var, kültür var, Anadolu'nun bütün güzellikleri burada... Bakın Türkçenin, Kürtçenin, Arapçanın, diğer dillerin konuşulduğu ve Müslüman, Ezidi, Hıristiyan halkın yaşadığı ender yerdir Mardin. Özellikle Artuklu’muz.

Elif Cansu Özbay: Bize vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Başkan Abdulkadir Tutaşı: Ben teşekkür ederim, her zaman bu kapı sizlere açık. Çünkü bu oda sizin. ailenizin, okulunuzun, arkadaşınızın… Her ne konuda olursa olsun yanındayız çocuklar.


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor1333+16
2Hatayspor1326+13
3Konyaspor1326+11
4Alanyaspor1424-2
5Fenerbahçe1323+3
6Fatih Karagümrük1322+5
7Başakşehir FK1422+4
8Galatasaray1321+2
9Adana Demirspor1420+2
10Beşiktaş14200
11Antalyaspor1418-2
12Altay1417-3
13Giresunspor14160
14Kayserispor1416-4
15Gaziantep FK1315-5
16Sivasspor1313+1
17Yeni Malatyaspor1312-11
18Göztepe1310-7
19Kasımpaşa1410-8
20Çaykur Rizespor1410-15
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ