Türk Yıldızları Mardin Semalarında

GÜNDEM
22-11-2020 15:09
Google News

Mardin'in 'Onur Günü' etkinlikleri kapsamında Türk Yıldızları tarihi şehir üzerinde gösteri yaptı.

Türk Yıldızları Mardin Semalarında
Mardin’in Fransızların işgal girişimlerini önleme direnişinin 101. Onur Günü, yıldönümünde, Türk Yıldızları Mardin Semalarında gösteri yaptı. Pandemi dolayısıyla, Mardinliler gösteriyi evlerinden izledi.""

Mardin’in Düşman birliklerinin işgal girişimine karşı, Mardin halkının gösterdiği tepki sonucunda Fransız Komutan Norman ve beraberindeki heyet emellerine ulaşamadan şehri terk etmişti. 21 Kasım 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e verilen gazilik unvanı ve madalyası ile birlikte, Mardin Halkının gösterdiği duyarlılık ve sağladığı lojistik destek nedeniyle “Mardin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş” günü olarak kutlanmaya başladı.

"" 2011yıından bu yana ise Mardinlilerin Şehri İşgal ettirmedikleri için, “Onur Günü” olarak kutlanıyor.TBMM’nin Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvan ve İstiklal Madalyasının verildiği 21 Kasım’ın, Atatürk’ün talimatları ile Mardin’in kurtuluş günü olarak kutlanmaya karar verilmesi, Mardinlilere İstiklal Madalyası veriliş günü olarak değerlendiriliyor.""

"" Akrobası Timi "Türk Yıldızları" uçaklarının Mardin Semalarında “Onur Günü” nedeniyle yaptıkları gösteriş ve uçuşlar şehirde sevinç ve memnuniyet yarattı.