USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

65 Yaş Yolun Yarısı Mı?

31-01-2018
Google News

        Allah sağlık içinde uzun ömürler versin "yaş 85 yolun yarısı eder" sözünün sahibi hayat dolu, pozitif, enerji yüklü  ağabeyim Zeki Yıldızoglu´nun bağışlaması dileğiyle yazıyorum.

         Çocukluk yıllarımızda yaş ortalamasının daha düşük olduğu yıllarda minareden okunan sela veya rahmetli Şeyh Kazım´ın gür sesinden öğrendiğimiz vefat haberine "eh 56 yaşındaydı, yaşını başını almıştı ! Allah rahmet etsin" şeklindeki tepkilerin yapıldığı günlerden gelerek bu satırları yazmanın tuhaflığını  hissediyorum. Şimdilerde 65 yaşına gelmiş veya gelmek üzere yaklaşmış kişilerde bir bedbinlik, bir karamsarlık oluşuyor. Adına ne dersek diyelim bu duygu, ömrün geri kalan kısmı için bir olumsuzluk yaratmaktadır. Bir işi becerememe, yaptığın iş için yeterli olmama duyguları hakimiyet kurmakta. ancak bu duygular kişinin kendi tercihleri değil sistemin yarattığı anlayışlarla oluşmaktadır.

         Sistemin bu anlayışının yanında çevrenin bakışı da bir başka etken.

          Sorgulayıcı, belirleyici, üretken olduğuna inandığın bir dönemde pasifize olmaya yönelik değerlendirme ve uygulamalar insanın takvime bağlı aritmetiksel yaşını ön plana çıkarıyor olması bir başka handikap 65 yaş ve üzeri yaşlar için. Teknoloji de bu uğraşa yardımcı olurken ver adamın eline bir akıllı telefon, ucuzundan bir internet paketi karıştırdıkça karıştırsın. suya sabuna dokunmadan çiçek böcekle uğraşsın beğensin yorum yapsın.

 

Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
İşler Bayağı "Yaman" durumda! Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..