USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Beyin bilmesin, beynin bilsin!

11-02-2021
Google News

Böylesine karmaşık bir yaşam döngüsünün içinde zaman zaman verdiğimiz çelişkili kararlar ve ilgisiz davranışların farkında bile olamıyoruz .

Duygular ön plana mi çıkmış ?

Gerçekleri görmek bu kadar mı zorlaşmış ?

Neden reflekslerimize mahkum olmuşuz ?

Sağlam irademiz dururken ve doğruyu bulmanın en doğru yolu öz iradeyi kullanmakla mümkünken ; irademizi reflekslere teslim etmeyi tercih etmişiz .

Midemiz zil çalarcasına çok acıkmışken ; gidip su içiyoruz mesela .

Okullardaki eğitim öğretim seviyesinin yetersizliğinden yakınıp dururken ; okul kantininde neden simit satılmadığını sorgulayıp şikayetçi oluyoruz .

Misallerini çoğaltabileceğimiz birçok davranış biçimini içgüdülerimizin yönlendirmiş olması ; bizi amacımızdan uzaklaştırmaktadır.

Oysa herşey sebep-sonuç ilişkileriyle ilintilidir .

Ülkede yıllar yılıdır kronikleşmiş bir " kadın " sorunu yaşanmakta örneğin ....

Toplumdaki statüsüyle ,

Temel hak ve özgürlükleriyle ,

Aile içindeki konumuyla bir dosyada ele alınıp masaya yatırılması , beraberinde getirdiği tüm sorunların topluca çözümlenmesi gerekirken ; olayın sebep yönünü unutup sonuç kısmına odaklanıyoruz .

Erkeğiyle , kadınıyla , genciyle , yaslısıyla hep birlikte " kadına şiddet " ve " kadın cinayetleri " üzerinde gayret göstermekteyiz .

Oysa bu gayretimiz konunun sonuç bölümüdür . Çözüme ulaşmak için sebepler araştırılmalı .

Doğrusu Kadının Temel Hak ve Özgürlükleridir.

Kaldı ki ; şiddet ve cinayet sadece kadına yönelik bir eylem değildir .

Erkeğe yönelik te şiddet uygulanmakta , cinayet islenmekte .

Hatta ; başka canlılara yönelen şiddet ve cinayetleri de sık sık görmekteyiz .

Zararsız bir köpeği sopayla kovalamak şiddet değil mi ?

Güvercinlerine zarar vermiş kediye idam sehpası kurup öldürmenin adı ne olabilir ?

Çiçeklerle donatılmış yemyeşil bir çim bahçeye girip ; çiçeklerin dallarını kırmak , güzelim çimleri ezmek şiddetten sayılmıyor mu ?

Ormanı ateşe verip yakmak cinayetlerin en büyüğü değil mi ?

Şiddetin de , cinayetin de ayrıcalığı olmaz .

Kadına şiddet ve kadın cinayetleri konusunda başta kadınlar olmak üzere harcadığımız efor ve enerjiyi kadının temel sorunları üzerinde harcamamız halinde ; kronik bir sorunu bitirmiş olur ; oto-kontrol şeklinde kadına yönelik şiddet ve cinayeti sonlandırmış oluruz .

Gelin hep birlikte kadının olması gereken yerde neden olmadığını sorgulayalım .

Kadının temsilde ve üretimde hak ettiği konuma gelmesinin önünü açalım . Yüzde otuz kadın kotası sözü verip yerine getirmeyenlere seslenelim .

Okula gönderilmeyip 13 yaşında evlendirilen ; lepiska saçlı Barbie bebekle oynaması gereken yaşta kucağına birkaç yıl sonra kendisine arkadaş olacak kendi bebeği ile ilgilenecek kız çocuklarımızın durumlarını ve bu ilkelliğe , bu vicdansızlığa fetva verenleri sorgulayalım .

Yine diyanetin icazet verdiği çok eşliliğe , kumalığa karşı duralım .

Kadının mirastan reddine tavır koyalım . Kadın erkek eşitliğinin uygulanmasını isteyelim.

İnanıyorum ki ; bu sorunlarını halletmiş bir Türkiye'de kadına şiddet konusunda da , kadın cinayetleri konusunda da çok ciddi yol alınmış olur . Kadın Cinayetlerine Dur Diyeceğiz Platformu enerjisini başka kulvarlarda kullanır .

Ve yine inanıyorum ki ; Özgecanlar , Emine Bulutlar , Aylin Sözerler ve diğerleri ancak o zaman rahat uyur .

Kadın sorunlarının çözümü ulaşması için ; sadece kadınların yapacağı ve tavır alacağı hususlar da var .

Öncelikle ; zamanında bazı boşboğazların yaptığı ve halen yine bazı kendini bilmezlerin kullandığı ;

- Saçı uzun aklı kısa ,

- Eksik etek ,

- Kaşık düşmanı gibi yakıştırmaları şiddetle reddettiğini ve kınadığını her tarafta bağırmalı .

" BEYİM BİLMEZ , BEYNİM BİLİR " moduna acilen geçmeli . Her konuma hazır ve yetenekli olduğuna önce kendi inanmalı , sonra ispat etmeli .

" Savcı Ahmet Bey'in eşi "

" Doktor Murat'ın ablası "

" Avukat Eray Bey'in annesi "

" Müdür Sacit Bey'in kızı "

" Milletvekili Cemil Bey'in yengesi "

" Uğur Başkan’ın kardeşi " olarak tanıtılmış olmanızın kadın kimliğinize karşı büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum .

Eyyyy Kadınlar .....

Kimliğinizi kazanmanız , hayatın her alanında geçerli kılmanız halinde ; yaşam biçiminde denge unsuru olduğunuzun göstergesi olacaktır .

Yeter ki kendi adinizle anılmanızı sağlayan adımı atıp ısrarcı olun....

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..