USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Elektrikte Kayıp-Kaçak!

20-02-2018
Google News

             Senelerden beri elektrik enerjisi sahnesinde sergilenmekte olan traji-komik tiyatroya ne birileri bir bilet alıp izleme gereği duydu, ne de bir başkası "PERDE" komutu vererek bu oyunun bitmesini sağladı.

            Birçoğu sanayi ve tarım sulama alanında olan bazı yüzsüzlerin yapmakta olduğu kaçak elektrik uygulamasının ceremesi dürüst vatandaşların sırtına vurularak; kayıp-kacak kendilerine yüklenirken kaçak elektrik işine tevessül eden adeta ödüllendiriliyor, kendisi cezalandırılıyor.

                Anayasa Mahkemesi kendisine intikal eden bu duruma" elektrikte kayıp-kacak bedellerinin ilgisi olmayanların faturalarına ekleyerek doğan kayıpların onlara ödetmenin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmadığına" dair karar vermesi olaya hukuki açıdan da bir başka boyut kazandırmış; elektrik kaçakçısı adeta ödüllendirilirken, faturasını zamanında ödeyen dürüst vatandaşlar cezalandırılmış oluyor.

              Oysa kayıpları önlemek ve kaçak elektrik kullananları yakalamak belli bir uğraş sonucu mümkünken işin kolayına gidip böylesine bir yöntemle dürüst vatandaşlar oldukça büyük haksız bir yükün altına bırakılmıştır.

               8 yıl boyunca kayıp-kacak elektrik uygulamasının mağduru olan dürüst vatandaşlar 38 milyar gibi bir rakamı öderken, halen kayıp-kacaktan doğan 45 milyarlık bir alacağı da kuzu kuzu ödeyeceğe benziyor.

              Bu tiyatronun bir ikinci perdesi de; bütün bu haksız uygulamanın yanında bölgemiz halkının manevi yönden etkilenişiyle ilgili...

                Başta Mardin olmak üzere, bölgedeki bazı iller kayıp-kacak oranı belirtilerek suçlanmakta, illerde yaşamakta olanların tamamı "potansiyel hırsız" olarak nitelendirilmektedir. Yazılı, görsel ve zaman zaman sosyal medyada konu olan bu durum; madden hakketmediği cezayı ödeyen insanları "hırsız" yakıştırması ile daha fazla üzmekte değil miyiz?

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..