USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL

15-01-2020
Google News

Ya bi çıkın artık milletin yatak odasından.
Hayatın gerçeklerini, yaşamın koşullarını oralarda aramayı bırakın artık bulamazsınız.
Salonun penceresinden bir dışarıya bakın.
Balkona çıkıp oradan izleyin etrafı.
Bir mutfağa girin ; orada yapın tespitlerinizi.
Kimyası bozulmuş insanlara yatak odalarından seslenip ; bir an önce evlenmeleri, en az 3-5 çocuk yapmaları yönünde baskı yapmaktan vazgeçin , birden fazla evliliğin faziletlerini sıralayıp durmayın. Bedevi zihniyetiyle milletin kafasını karıştırmayın. Yetti artık. Çıkın terk edin yatak odalarını. Çıkarken yanınızdaki beyaz cübbeli sarıklı adamların sapıkça yaptıkları açıklamalar nedeniyle ağızlarına terlikle vurmayı ihmal etmeyin. 9 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesinin dinen caiz olabileceğini , babanın üvey kızına ilgi duyabileceğini söyleyen, türlü türlü sapıklığı meşru kılan bu din bezirgânlarının sesini kısmayı sağlayın bize.
Bu safsatalar değildir vatandaşın derdi.
Bunalmış , umudunu yitirmek üzere olan, sıkıntısı tavan yapmış bu insanların yaşam şartlarındaki güçlükleri aşabilmektir düşünceleri . Yatak odalarından yaptığınız çağrılar umurunda bile değil.
Salondaki pencereden bir göz atın dışarıya mesela.... Gülmeyi unutmuş, asık suratlı, bozulmuş psikolojisiyle kendi kendine konuşarak yürümekte olan insanları göreceksiniz. İşinden kovulmuş , işsiz kalmış, çocuğunun istediği defteri-kitabi alamamış , hanımının isteğine cevap verememiş çaresiz bir insandır gördüğünüz . Biraz da ona çevirin yüzünüzü .....
Balkona bir çıkın . Karşıda gördüğünüz kapalı dükkanlar ; vergi yükü altında ezilen, kira ve elektrik ücretini ödeyemediği için kepengine kilit vurmak zorunda kalan esnafın işyerleridir.
Çimler üzerinde sere serpe uzanmış nargile tüttürmekte olan 25-30 yaşlarında onlarca genci göreceksiniz . Gençlerimizin savaşıp şehit olduğu Suriye´den kaçıp gelen , vatandaşımızın yararlanamadığı birçok haktan yararlanan ve yan gelip yatan Suriyeli gençleri.
Köşe başındaki kahvehanede " al kızı ver papazı " sabah akşam kağıt oynarken gördüğünüz de; aldığı 1800 liralık maaşla temel ihtiyaçlarını karşılayamayan emekli vatandaşlar . Hani bir bakanın birçok ülkeden daha yüksek maaş aldığını iddia ettiği, bir başka bakanın cay-simit hesabı yaparak maaşından tasarruf bile edebileceğini söylediği emekli. Çay parasını bile veresiye ödeyen emekli....
Balkonda biraz daha fazla kalırsanız göreceğiniz çok şey var ama üşürsünüz..
Bir de mutfağa girin diyorum. Tam takır Diyarbakır....
Hafta başında alınmış yarım kilo kıyma bitmiş, ikinci yarım kilonun ne zaman alınabileceği meçhul. Pazardan taneyle alınmış sebzeler de bitmiş. Ayçiçeğinden bir tencere fasulye yapıp birkaç öğün yemek isteyen de havasını alıyor. Hem yağ şişesi boş, hem yılların AYŞE KADIN FASULYESİ AYŞE HANİMEFENDİ OLMUŞ . Kilosu 30 lira.....
Hayatın gerçeklerini ve yaşamın koşullarını nerede arayalım dersiniz ?.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..