USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mardin´de Mutlu Olmak..

29-01-2018
Google News

Birkaç gün önce Mardinli olup, Mardin dışında yaşamakta olan dostlarımızdan ikisinin Facebook´taki paylaşımları dikkatimi çekti. Birbirlerine "Mardinli olduğumuz için şanslıyız " mesajını veriyorlardı. Kulağa çok hoş gelen okşayıcı bir mesajdır. Okuduğumda ben de gerçekten memnun oldum.

Ancak şanslı olmakla mutlu olmanın ayrı şeyler olduğunu düşündüğümüzde dostlarımız, Mardin dışında başka bir il veya ülkede yaşarken Mardin´de yaşamakta olan bizler kadar Mardin´de yaşamış olmanın mutluluğunu yasayabiliyorlar miydi? Taşlı sokaklarında, birlikte ayakkabı eskittiğimiz, kuyudan çektiğimiz kurtlu suları tülbentten geçirip içtiğimiz, Mardin´den uzakta yaşamak, Mardinli olma mutluluğunu verebiliyor mu?

Yaşam koşullarının yarattığı zorunluluktan, Mardin´den ayrılma gereği duydukları şeklindeki savunmalarını duyar gibi olmama rağmen aynı soruyu sormakta ısrarcıyım.

Ben tokmakla dövülmüş etten yapılan bol kişnişli çiğköfteyi aramama ve özlememe rağmen, makinada iki kere çekilmiş çiğköfteyi Mardin´de yediğimde yine mutluyum.

Annelerimizin, ablalarımızın, eğlenceler eşliğinde her hafta bir evde toplanıp imece usulüyle kestiği şehriyelerin karıştığı bulgur pilavını canım çok çekiyor ama marketten aldığımız şehriyenin katıldığı bulgur pilavını yerken de mutluyum.

Tüm mahallelinin toplanıp birlikte sıktığı, birlikte kuruttuğu salçayı her zaman ararım ama hazır salçaların katıldığı yemekleri Kemal´i afiyetle yerken de mutluyum.

Tabii ki mutluluk sadece mideye indirdiğiniz yemeklerle edinilmez.

Miksi  Rezzukların, Hafız Abdelerin, Kermo Zeyidlerin, İsmail Melle refiklerin icra ettiği eşsiz müziği her zaman arıyoruz ama dost meclislerinde onları kasetten de olsa Mardin´de dinlediğimizde yine mutluyuz.

Kaybettiğimiz yakınlarımızı ve sevdiklerimizi her zaman ararız, onları hep özleriz ama belli günlerde canımızın her istediğinde ziyaret ettiğimizde mutlu olabiliyoruz.

Zaten çok küçük şeylerden bile mutlu olabilecek kadar gönlü açık her Mardinlinin tüm mutluluklara layık olduğunu düşünüyorum.

Bütün bunlarla birlikte "sahip olduğun mutluluk sana yeterli mi" diye soracak olanınız olursa " siz değerli dostlarım ve ailemizi bölük pörçük ederek her bir tarafa dağılan akrabalarının tümünü bir arada, Mardin´de görmek beni en çok mutlu eden unsur olacaktır.

Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
İşler Bayağı "Yaman" durumda! Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..