USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Ödüller Üzerine!

13-07-2021
Google News

Kişinin onure edilip ödüllendirilmesi çok güzel.

Kendi alanındaki çalışmaları eksiksiz yapanın, hatta asli görevinin dışında başarılı çalışmalara imza koyanın hatırlanıyor olması, onure edilerek ödüllendirilmesi hem motivasyonu güçlendirir, hem de performans artırımını sağlar.

Ama biz, bu onure edilme ve ödüllendirme işini bir türlü beceremedik.

Duygusallığı ön planda tutup ; ahbap-çavuş ilişkileri çerçevesinde veya ısmarlama biçimde ödüllendirme işini yapmaktan bir türlü kurtulamadık.

Böyle olunca da , organizasyonlar gereken ilgiyi görmeyeceği gibi ; hakkederek alınmış ödüle gölge düşürür, saygı zafiyeti yaratır.

Senelerdir geleneksel hale gelip her yıl tekrarlanan " Mardin’i Tanıtım Ödülleri " organizasyonunda aynı yanlışlık hâlâ devam etmekte.

Seçici kurulun duygusal davranışı, ahbap-çavuş ilişkileri içinde değerlendirme yapması, zaman zaman verilen sipariş çizgisinde seçicilikte bulunması; tüm uyarılara rağmen yanlışta ısrar etmesi maalesef bu organizasyona gölge düşürmüş durumda.

Düşünebiliyor musunuz ?

Hakketmediği halde adı okul ve caddeye verilmiş ve daha sonra geri alınmış bir Vali'nin , ısmarlama olan Mardin’i Tanıtım Ödülü de geri mi alınmalı ?

Hakkedilmeden, tamamen duygusallığa dayalı verildiğinde ; böyle uygunsuz durumlar yarattığı gibi, hak ede ede aynı ödüle sahip olmuş bir başka kişinin de ödülünü gölgelemiş oluyor.

Bir an önce olması gereken biçimde yapılması için girişimler hâlâ devam ederken ; birkaç gün önce bir başka ödül dağıtım haberi duyuldu.

Bir tanıtım ajansının organizasyonunda, yine birçok ödül dağıtımı yapıldı. Alanlarında güzel çalışmalarda bulunmuş onure edilmeyi hakketmiş isimlerin yanında ; ahbap-çavuş ilişkileri sonucu bazı isimler de ödüllerden nasibini aldı.

Kabarık sayıda dağıtılan ödüller hangi kriterlere göre verildi ?

Ödüle layık görülen bazı kişiler kendi alanlarında kaç kişi arasından seçildi ?

Bu organizasyonun temel amacı neydi ?

Amaçlarının ticari kaygı olmadığı, önyargıları kırarak güzel etkinlikler yapıp bölgeye yeni bir soluk kazandırmak ve farkındalık yaratmak olduğunu belirten ajans yetkilileri, çalışmalarının Kültür-Sanat-Turizm ekseninde düşünüldüğünü açıklamalarına karşın , Safiye Soyman ile Faik Ozturk'e verilen " En Medyatik Çift " ödülünün Kültür Sanat Turizm temasının neresinde yer alacağını sorma hakkı da doğmuş olmuyor mu ?

" Marifet iltifata tabidir " derken ; ilgisiz bazı kişilerin iltifata tabi tutulması , gerçekten ödül hakketmiş kişilerin ödüllerine gölge düşürüyor olmadı mı ?

Eliniz değmişken, bu güzel organizasyonla dağıtılan ödüllere ; iltifata tabi olabilecek nitelikteki aşağıdaki "EN" ler de düşünülseydi diyorum mesela :

" En Güzel Pişti Oynama Ödülü"

" En Güzel Mercimek Çorbası Yapma Ödülü "

" Tarihi Binalara En Güzel Beton Eklenti Yapma Ödülü "

" En Güzel Yıkama-Yağlama Yapma Ödülü "

Görünen o ki ; biz bu işin çok uzağındayız....

 

 

Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
İşler Bayağı "Yaman" durumda! Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..