USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EĞİTİM

Artuklu Üniversitesinde hedef; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak

UNESCO Ve Mardin İstişare Toplantısına; Artuklu Üniversitesinin Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olma Vizyonu Damga Vurdu

Artuklu Üniversitesinde hedef; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak
28-09-2019 22:52
Google News

Dünya Turizm Gününde, Dicle Kalkınma Ajansı ve Mardin Artuklu Üniversitesi´nin birlikte düzenlediği "UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısında" Mardin´i ziyaret eden UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyeleri, Mardin´in yerel yöneticileri, milletvekilleri, özel sektör temsilcileri, STK lar ve diğer paydaşlar bir araya geldi.

          Açılış konuşmasını DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ´ın yaptığı toplantıda sırasıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. İbrahim Özcoşar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Profesör Dr. Mehmet Öcal Oğuz, Mardin milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şehmuz Dinçel ve Mardin Valisi Mustafa Yaman konuştu.

        Konuşmacılar genellikle Mardin´in UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine aday olma sürecine vurgu yaparken dikkat çekici konuşma Mardin Artuklu Üniversitesinin çiçeği burnunda Rektörü Profesör Dr. İbrahim Özcoşar´dan geldi. Konuşmasında önemli değerlendirmelerde bulunan Rektör Özcoşar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun Mardin´i ziyareti ile kültür ve turizm alanında paydaşlara farkındalık yaratmayı, Mardin´in UNESCO miras listesine girişini sorumluluk olarak gören kurumlar için de danışmanlık ile listeye girmek için önayak olmasını umduğunu belirtti. Kültürel mirasın sürdürülebilir turizm anlayışı ile değerlendirilmesi gerektiğine değinen Özcoşar, turizmin bir bilim alanı olarak çok sayıda disiplin ile ilişkili olduğuna dikkat çekerek, turizmin harcayan, harap eden, çevreye zarar veren olumsuz yönlerini bertaraf ederek; koruyan, yaşatan, tanıtan, kazandıran, çevre ve kültür bilinci inşa eden yönüyle gelişmesi ve büyümesi gerektiğini savundu. Konuşmasında dikkat çeken en önemli detay ise  Özcoşar´ın Mardin Artuklu Üniversitesi yeni misyonunun "Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi" olma amacını konuklar ve basın mensuplarıyla paylaşması oldu.

         Yüksek Öğretim Kurulunun bölgesel imkânları ve gelişme alanlarını bir arada değerlendirerek üniversitelerin bulundukları bölgeye (hinterlandlerine) hizmetlerinin önem kazanması ve başarılı olması için ihtisas üniversiteleri projesini geliştirdiğini ve bu bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinin de hedefi Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olmaktır dedi.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ