?'BDP'li Vekillerin serbest bırakılmaması hukuk skandalı''

GÜNDEM
03-01-2014 10:47
Google News

Mardin İl Genel Meclis toplantısında KCK Üyeleri İle BDP'li Milletvekillerinin serbest bıraklımaması damgasını vurdu. Gündem dışı konuşmalarında söz alan BDP grup sözcüsü Salih Tekin KCK üyelerinin ve BDP'li Milletvekillerinin bırakılmamas

?'BDP'li Vekillerin serbest bırakılmaması hukuk skandalı''

          Mardin İl Genel Meclis toplantısında KCK  Üyeleri İle BDP'li Milletvekillerinin serbest bıraklımaması damgasını vurdu.  Gündem dışı konuşmalarında  söz alan  BDP grup sözcüsü Salih Tekin  KCK üyelerinin ve  BDP'li Milletvekillerinin bırakılmamasını bir hukuk skandalı olarak değerlendirdi.

           Mardin il özel idare toplantı salonunda İl Genel Meclis Başkan Vekili Abdülkerim Erdem başkanlığında İl Genel Meclis üyeleri  toplandı.

          Toplantıda BDP grup sözcüsü Salih Tekin,dünyada savaşların durması,ülkede ise Kürt sorunun çözüme kavuşması dileklerinde bulundu. Roboski'de  sınırın öte yakasında geçimlerini sağlayan 34 köylünün öldürülmesine,ölmesine sebep olanların  bir an önce kanun önüne çıkarılmasını, Kürt halkının ise haklarının verilmesi için adalet beklentilerinin devam ettiğini söyledi. Tekin 'ABD'den biz yönetenler,ülkeyi terk etmiş dünyanın öbür ucunda.Bakıldığında din adamı mı başka bir şey mi olduğu belli olmuyor. Cennet ve cehennemin tespitçisi görüntüsü veriyor.Bu kabul edilir gibi değil.Bu gibi kişilerden kurtulmamız gerekir' dedi.

BDP grubu adına söz alan  Rıdvan Tarhan, hükümet kanadında meydana gelen yolsuzluk iddiaları sonrasındaki istifaların birinin Mardinli Bakan olmasından hemşerilik duygularının verdiği bir üzüntü yaşadığını belirten Tarhan 'Biz bu operasyonda oyun olduğunu yüksek sesle söyledik. KCK gözaltı,ardından tutukları için hiç kimse ses çıkarmadı.Şu anda Kürt iradesi tutuklu. Kürt Halkının seçtiği İl Genel Meclis  başka ve üyeleri, Belediye Başkanları,Milletvekilleri tutuklu.Biz hep söyledik siyasi soykırım anlayışı var,hukukun gerektiği gibi işletilmediğini dile getirdik. Tutuklu Kürt siyasi temsilcilerine isnat edilen suçlardan yargılansalardı  bile bu gün serbest kalacaktı.Anayasa mahkemesi 4 yılı fazla bulmuş ve bunu hak ihlali olarak kabul etmiş. Gazeteci Mustafa Balbay serbest kalıyor,Kürt Milletvekilleri içeride tutuluyor. Başbakanın ağzından paralel devlet sözleri çıkıyor.Dün Kürt halkı adalet istiyordu,bu gün cemaat adalet istiyor.Bu gelişmelerden sonra adalete karşı kuşkularım var. Bir ülkede AVM çatısı çöktü 50 kişi yaşamını kaybetti, o ülkenin başbakanı neden önlem aldırtmadım diye istifa etti.Bizde Roboski'de çoğu çocuk 34 insan Türk pilotları ve uçakları tarafından bombalarla öldürüldü ve hala failleri kanun önüne çıkarılamadı. Emeri verenlerin,pilotların ve bu konuda ihmali olanların adalete teslim edilmelidir.' Şeklinde konuştu.

AKP adına söz alan  Nezir Yıldız ise Roboski'de yaşanan olayların herkesi üzdüğüne dikkat çekerek 'Roboski olayı hepimizi yaraladı. Orada yaşamlarını yitiren kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.Adaletin en kısa sürede yerini bulacağına inanıyorum. Anma töreninde mezar başında kalk krizi geçirerek yaşamını kaybeden anne hepimizi üzdü,ağlattı.Son olaylar ile küresel güçlerin yurtiçi taşeronları Diyarbakır'da yaşanan güzel tablo hedef alınmıştır. Bize göre mesnetsiz suçlamalar var. İnkar ve asimilasyon politikalarının AKP tarafından ortadan kaldırıldığını hiç kimse inkar edemez. AKP etnik politikalardan hep uzak durmuş, Kürt meselesinde,kardeşlik,barış ve huzur ortamının yaratılması için attığı adımlar ortadadır' dedi.

İl Genel Meclisi denetim komisyonunda yer alacak  üyeler için kapalı oylama yapıldı. Muhittin Aksel, Rıdvan Tarhan, Abdulkerim Erdem, Şeyhmus Turan ve Kasım Gümüş'u oy çokluğu ile denetim komisyon üyeliklerine seçildi.