Derik kaymakamı “Hedef 1 Milyon Zeytin Ağacı”

EKONOMİ
29-05-2021 12:36   Güncelleme : 29-05-2021 12:39
Google News

Dünyanın en kaliteli zeytinin yetiştiği ve zeytin yağının üretildiği Derik İlçesinde, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hicabi Aytemür yılda 1 milyon zeytin ağacı dikmeyi hedeflediklerini söyledi.

Derik kaymakamı  “Hedef 1 Milyon Zeytin Ağacı”

   Derik İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Aytemür, Derik Zeytini ve Zeytin yağını dünyaya tanıtımı konusunda kararlı olduklarını hatırlatarak “ Derik Zeytini asit oranı ve armosı ile Dünyanın en kaliteli zeytini. Geçtiğimiz yıllard üretilen Zeytinyağı da dünyanın en kaliteli zeytinyağı ödülünü aldı. Biz yılda 1 milyon zeytin ağacı dikerek Derik Zeytini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Şu anda 200 bin dolayında yetişkin zeytin ağacı var, 1 milyona çıktığı zaman ilçe ekonomisini olumlu yönde tekileyecektir” şeklinde konuştu

 KAYMAKAMLIK EKİBİNDEN, “İZMİR ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NE” ZİYARET.

      Kaymakamlık Ekibi, İzmir’de bulunan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ederek, Derik’te yürütülen zeytincilik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik teknik bilgiler aldığını ifade eden Kaymakam Aytemür ” Zeytincilik sektörünün  değerini en yüksek yerlere taşımamız gerekir. Derik Zeytini Türkiye ve Dünya’da tanınan bir marka haline gelme yoluna girdi. Üretim az olunca Derik Zeytini bölgenin ihtiyaçlarına ancak cevap verebiliyor. Üretimi arttırarak dış pazardaki yerimizi alabilirsek amacımıza ulaşırız” dedi.