USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Iraklı Ve Suriyeli Mülteci Çocuklarına, Sirk Ve Sokak Gösterisi

Irak`ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD`in saldırıları nedeniyle kaçarak Midyat`a yerleştirilen Yezidiler, Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Türkiye`ye sığınan Suriyeli çocuklara Sirk ve Sokak Sanatları Festivali düzenlendi.

Iraklı Ve Suriyeli Mülteci Çocuklarına, Sirk Ve Sokak Gösterisi
18-08-2014 11:18
Google News

Midyat Akçakaya Mahallesi Geçici Konaklama Tesisi`ndeki çadırkentte yerleştirilen Iraklı ve Suriyeli mültecilerin savaşı unutturmak ve acılarını dindirmek için Midyat Kaymakamlığı Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Çadırkent yönetimi çeşitli etkinlikler düzenliyor.

3. Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali kapsamında; Mardin Gençlik ve Kültür Derneği, Mardin Gençlik ve Kültür Evi ve Fransa'dan The Serious Road Trip Derneği tarafından her yıl organize edilen 'Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali' çadırkent çocukları için bir etkinlik düzenlenerek bir ayrıcalık tanındı.

Geçici Konaklama Tesisi`ndeki çadırkente yerleştirilen mültecilerin daha rahat hayat sürmeleri için çeşitli etkinliklere imza atan yetkililer, adeta mülteciler için seferber oluyorlar.

Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Herhangi bir sorun olmadan gelen misafirlerimizi rahat ettirmek olduğunu söyledi.

Bingöl şöyle konuştu: '. Misafirlerimizin daha rahat etmeleri için bütün imkânlarımızı kullanıyoruz. Herhangi bir sıkıntımız yok ve bir problem yaşanmaması için çalışıyoruz. Bu bölgedeki en iyi kampa yerleştiriliyorlar Bu arada çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Önceliğimiz onların sağlık kontrollerini yapmak. Tek tek hepsi sağlık kontrollerini yapıyoruz.'dedi.

3. Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali Proje koordinatörü Gültekin Çelik'inse, 'Mardin Gençlik ve Kültür Derneği, Mardin Gençlik ve Kültür Evi ve Fransa'dan The Serious Road Trip Derneği ile birlikte GAP İdaresi desteği ile yapıldı. Amacımız iç karışıklık nedeni ile ülkelerini tek edip gelen Suriyeli ve Iraklı çocuklara unutulmaz bir gece düzenlemek oldu. Yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Biz bu festivali her sene Mardin ve ilçelerinde yapıyoruz. Bu seferde Irak ve Suriye'den gelen misafir çocuklarını eğlendirelim dedik. Gösterilerimiz büyük ilgi çekti. Midyat kaymakamlığı ve çadırkent yönetimi bize çok yardımcı oldular. Çok farklı ülkelerden misafirlerimiz var ve birçok farklı dalarda sanatçılarımız mevcut.'dedi.

Çadırkentte küçük gösteriler yapılarak eğlendirilen mülteciler, festivale büyük ilgi gösterdi. Savaşın ve iç karışıklığın ardından çocuklara sunulan gösteriler bir nebzede olsa yaşadıkları dramı unuturdu. Çadırkent sakinleri için kabareler, ateş gösterisi, müzik dinletisi, tahta bacak, palyaço, poi, top çevirme, jagling dallarında performanslar sergilendi. 

Selahattin Erol


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ