USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Mardin Barosu’ndan Anadil Günü Etkinlikleri

Mardin Barosu, Dünya Anadil Günü dolayısı ile gerçekleştireceği etkinliklerin startını "Mardin'in Sesleri" dinletisi ile verdi.

Mardin Barosu’ndan  Anadil Günü Etkinlikleri
18-02-2022 09:51
20-02-2022 08:12
MARDİN
Google News

      Mardin Barosu; Baro Başkan Yardımcısı Ruşen Bingül, Genel Sekreter Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu Koordinatörü Sezgin Dinç, Artuklu Üniversitesi Öğr.Grv. Bahar Öngüç, Av Hicran Erdinç, Av Dilan Koç, Av Ali Kahraman ve Dilsel Kültürel Haklar Komisyon üyeleri tarafından  hazırlanan 20 Şubat Dünya anadili günü etkinlikleri, kapsamında etkinlikler Baro Binası toplantı salonunda başladı.

 Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla gerçekleştireceği etkinliklerin stratını verdi. "Mardin'in Sesleri" isimli etkinlik ile 3 gün sürecek programın startı verilirken, açılış konuşmasını Baro Başkanı Avukat İsmail Elik yaptı.

        Mardin'in dillerin, dinlerin ve halkların kenti olduğunu dile getiren Elik, baronun da tüm farklılıklara hitap edecek bir etkinlik düzenlemeyi uygun gördüğünü söyledi. Kentteki bazı kültürlerin, dillerin ve inançların zaman içinde kendilerini koruyamadığını ifade eden Elik, bu tür etkinlikler ile kentin farklılıklarını canlı tutmak istediklerini söyledi. Birlikte eşit yaşamın önemine değinen Elik, düzenleyecekleri etkinliklerin anadillerin ve kültürlerin korunmasında etkili olmasını beklediklerini söyledi. Elik “Bu etkinliklerimize kamu kurumlarının, Belediyelerin, Üniversitenin destek olmasını beklerdik. Unutulmaya yüz tutmuş kentteki bazı kültürlerin ve dillerin geleceğe taşınması toplumsal bir zenginliktir.” Dedi.

         Elik'in konuşmasının ardından etkinlik, Dengbej Silemani Zone, Mardin Fasıl Grubu ve Ribab Grubunun seslendirdiği Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Türkçe ezgilerle devam etti.

    Katılımcılar ile sanatçıların birlikte seslendirdiği ezgiler eşliğinde halaylar çekilirken, sanatçılar yaptıkları konuşmalarda anadilde eğitim ve anadilde kültür sanat faaliyetlerinin önemine değindi.


Editor : Mehmet ÇELİK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ