Mardin`de "Turizm Haftası" Kutlandı

Kategorilenmemiş
15-04-2014 18:48
Google News

Mardin Müzesi`nde devam eden kutlamalarda ise Mardin Halk oyunları ekibi bir gösteri sundu

Mardin`de "Turizm Haftası" Kutlandı

Mardin'de turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Sabancı Kent Müzesi`nde başlayan kutlamaların ardından Cumhuriyet Meydanı`na kadar  kortej yürüyüşü düzenlendi. Tarihi sokaklarda farklı guruplara ait sanatçılar yerel ve ulusal sanatçılar müzik dinletileri yapıldı.

Mardin Müzesi`nde devam eden kutlamalarda ise Mardin Halk oyunları ekibi bir gösteri sundu.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz  burada yaptığı  konuşmada, Mardin'in turizm alnında geliştiğini ve daha fazla gelişmesi için herkesin katkı sunması gerektiğini söyledi.

Turizm, ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında önemli bir araç olduğunu vurgulayan Cengiz  şunları söyledi:

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginlikleri ile doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı ender turizm cennetlerinden biri olan İlimizin turizm gelirlerinden hak ettiği payı alması, dünya kültürel miras listesinde yer alması, İlimizin kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılmasında hepimize çok önemli görevler düşmektedir. Mardin'imiz şuanda bir çok alanda olduğunu gibi turizmde de gelişiyor ve kalkınıyor. Özellikle turizm alanında çok güzel gelişmeler yaşanıyor.  bunun gelişimi için Esnafımızından vatandaşımıza herkese büyük işler düşüyor. Valilik olarak toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın Turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kültürel mirasımıza sahip çıkarak her türlü çalışmaya destek veriyoruz. "     

İl Kültür Turizm Müdürü Alaaddin AYDIN ise, Mardin`de turizmin gelişmesi ile birlikte Turizm Haftası daha coşkulu, daha renkli ve daha büyük beklentilerle kutlanmaya başlandığını, Mardin son yıllarda turizmde öne çıkmayı başardığını ve bu alanda marka olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Mardin`e gelen turist sayısının her yıl arttığıı ifade eden Aydın  şunları söyledi:

"Emniyet Müdürlüğünden alman verilere göre Mardin`in 2012 yılı konaklayan turist sayısı 287 bin 600`dür. 2013 yılı konaklayan toplam turist sayısı ise 351 bin 42`dir. Turist sayısı 63 bin 442 kişi artmıştır. Artış oranı yüzde 22.05`dir. 2014 yılı ilk üç ayında konaklayan turist sayısı ise 84 bin 748`dir. Bu yıl da 2013 yılına göre yine yüzde 20 dolayında artış beklenmektedir."

Aydın, Mardin`de Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm işletme belgesi verilen 18 konaklama tesisinin bulunduğunu, bu otellerin toplam oda sayısının bin 319,  yatak sayısının  ise 2 bin 649 olduğunu kaydetti.

Mardin`de ayrıca 25 belediye belgeli konaklama tesisinin bulunduğunu bu konaklama tesislerinin de Kültür ve Turizm Bakanlığınca belgelendirildiğini belirten Aydın, bunların oda sayısının 576, yatak sayısının da  bin 265 olduğunu ifade etti.

Mardin son yıllarda sinema çekimleri için de önemli bir yer olduğunu, yerli ve yabancı pek çok filmin çekimlerinin Mardin`e yapıldığını ifade eden Aydın şunları söyledi:

"Mardin`in tarihi eserler bakımından zengin olması film yapım şirketlerinin tercihlerine etki etmekte ve onları çekmektedir. Mardin`de tarihi cami, medrese, kilise, manastır, han, kervansaray, köprü, mağara, höyük ve antik kentlerin bulunması film yapım şirketleri için önemli fırsatlar oluşturmaktadır."

 Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde, Şiir, Resim,yağlı boya  ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve Mardin'de bulunan otel işlemecilerine başarılarından dolayı plaket verildi.

Yöresel kıyafetlin sergilendiği defilenin ardından davetliler Turizm İşletmeleri ve Seyahat Acentelerinin ikram Standı ve çeşitli sergiler gezildi.