USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Mor Efrem Kilisesi 90 yıl aradan sonra ibadete açıldı

Türkiye Katolik Süryani Patrik Vekili Orhan Çanlı: "Bugün bu kilisenin açılışı her ne kadar inançlarımız farklı ise de büyük Türkiye’nin, yaşadığımız güzel ülkenin vatandaşları olarak din, dil, ırk kültür farklılığı gözetmeden büyük bir mozaik, büyük bir ebru olduğunun göstergesidir"

Mor Efrem Kilisesi 90 yıl aradan sonra ibadete açıldı
13-10-2022 22:05
14-10-2022 17:06
MARDİN
Google News

             Mardin'de Süryani Katolik Cemaati'ne ait Mor Efrem Kilisesi,90yıl aradan sonra restorasyonu yapılarak ibadete açıldı.

       Merkez Artuklu İlçesinin Diyarbakır Kapı Mahallesindeki manastırın içinde bulunan ve Birinci Dünya Savaşında, garnizon, hastane ve cezaevi, yakın tarihte ise briket imalathanesi ve depo olarak kullanılan kilisenin restorasyonu tamamlandı.90 yıl aradan sonra, ibadete açılan kilisede düzenlenen ayine Dünya Süryani Katolik Patriği Mor İğnatious Joseph III Younan, Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Marek Solczynski, Türkiye Katolik Süryani Patrik Vekili Orhan Çanlı, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz, Mardin Katolik Vakfı Genel Sekreteri Ferit Özaltun, Süryani cemaati ve din görevlileri katıldı.

Ayin öncesinde Süryani vatandaşlar dua etti, mum yaktı.

Süryani Katolik Kiliseleri Patriği Younan'ın yönettiği ayinde, din görevlileri Türkçe, Arapça ve Süryanice ilahiler okudu. Gümüş tütsülükler içine yakılan tütsülerle ayine katılanlar kutsandı.

Türkiye Katolik Süryani Patrik Vekili Orhan Çanlı, ayinde yaptığı konuşmada, kilisenin Mardin Süryani Katolik Vakfı tarafından 2 yılda restore edilerek açıldığını söyledi.

  Kilisenin aslına uygun restore edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Çanlı, "Tarih boyunca Mardin medeniyetler ve dinler arasında bir buluşma yeri ve tüm halkların huzur ve barış içerisinde yaşama noktası oldu. Bugün bu kilisenin açılışı her ne kadar inançlarımız farklı ise de büyük Türkiye’nin, yaşadığımız güzel ülkenin vatandaşları olarak din, dil, ırk kültür farklılığı gözetmeden büyük bir mozaik büyük bir ebru olduğunun göstergesidir." dedi

      Bölgenin yapı özelliklerini taşıyan kilise ve manastırın 1881 yılında temelinin atıldığını, 1884 yılında tamamlanarak ibadete açıldığını, ancak bazı dönemlerde farklı amaçlarla kullanıldığına vurgu yapan Çanlı, şunları söyledi.

 

"Birinci Dünya Savaşı döneminde, 16 Şubat 1916'da askeri garnizon olarak kullanılmış, Kasım 1918 de savaş bittiğinde tekrar işlevine devam etmiştir. 1922 yılında zaman içerisinde askeri hastane ve cezaevi olarak da kullanılmıştır ve yakın tarihte ise briket imalathanesi ve depo olarak işletilmiştir. Bu kullanımlar esnasında yapı üzerinde müdahaleler yapıldığından bozulmalara maruz kalan kilise yer yer çökmüş ve hızla yıpranmıştır. Restorasyonla bozulan yerler uygun tekniklerle onarılarak yapının kuşaklar boyunca ayakta kalması ve kullanılması sağlanmıştır. "

 

"Yapıcı ve dostane yaklaşımlar,  ülkenin büyüklüğünün göstergesidir"

Çanlı, Mardin’in tarihi ve geçmişteki inanç ve sosyal yapısına ışık tutan yapının onarılması ve işlevlendirilmesiyle şehrin turizmine ve ekonomisine de önemli katkı sağlayacağını söyledi..

Mor Efrem Manastırının büyük bir bölümünün harabe durumda olduğunu dile getiren Çanlı, manastırın restorasyon sürecinin devam ettiğini aktardı.

Verdikleri desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’a ve ilgililere teşekkür Eden Çanlı, "Bu tür yapıcı ve dostane yaklaşımlar, yaşadığımız ülkenin büyüklüğünü aynı zamanda bu ülkenin bir mozaik olduğunun göstergesidir. Farklı dil ve kültürlerin varlığını bir zenginlik olarak görüyoruz. Barış huzur ve güven içerisinde yaşadığımız vatanımızın hepimiz için bir iftihar vesilesi olduğuna inanıyoruz." Şeklinde sözlerini sürdürdü.

        Mor Efrem’in dönemin en iyi hekimlerinden biri olduğunu hatırlatan Çanlı, Doktor Mor Efremin uzun süre  yöre insanın hastalıklarına şifa  bulmaya ve moral vermeye çalıştığını sözlerine ekledi.  Ayin sonunda  Dünya Süryani Katolik Patriği Mor İğnatious Joseph III Younan, okunmuş zeytinyağı ile kilisenin kapılarını yağladı ve ayine katılanları kutsadı. Ayine katılan ruhani liderler, ülkenin birlik ve berberliği için de dua etti.

 

IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.mardinsoz.com&t=1695582014
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ