Orman ve Su İşleri Bakanlığı toplu açılış töreni

GÜNDEM
24-12-2015 10:23
Google News

- Başbakan Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Türkiye genelindeki 175 eser kapsamında Mardin-Ceylanpınar ana kanalı da hizmete girdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı toplu açılış töreni

 Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan Türkiye genelindeki 175 eserden biri olan Mardin-Ceylanpınar ana kanalının açılışı yapıldı.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, 175 eserin açılışı için Ankara´daki Atatürk Spor Salonu´nda düzenlenen toplu açılış etkinliği kapsamında Mardin´deki tören alanına videokonferans aracılığıyla bağlandı.

Katılımcılara seslenen Davutoğlu, "İnşallah bir nehir gibi 221 kilometreyi aşarak gidecek olan bu kanal, Mardin ve Şanlıurfamıza bereket getirir" dedi.

 AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da törende yaptığı konuşmada, GAP Sulama Projesi´nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nin ve çiftçilerin elektrik sorununu tamamen ortadan kaldıracağını, Mezopotamya Ovası´na can vereceğini söyledi.

Mardin-Ceylanpınar Sulama Kanalları Aşağı Mardin Ana Kanalı ile 2 milyon dekar zirai alanın sulanabileceğini bildiren Çankırı, şöyle konuştu:

"Kanal, suni bir nehirdir. ´Mezopotamya´ya deniz getireceğiz´ sözü, çocukluğumuzdaki siyasi partilerin esprili bir seçim vaadiydi. Bu kanal, güçlü AK Parti iktidarı tarafından deniz olmasa da nehir getirdiğimizin ispatıdır. Kazandırılan bu tesisin Mardin´e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Milletvekili Çankırı ile Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve DSİ Bölge Müdürü Oğuz Kasap, butona basarak açılışı yaptı.

Davetliler daha sonra sulama kanalında incelemelerde bulundu.

Uzunluğu 221 kilometre olan Mardin-Ceylanpınar sulama ana kanalından 2 milyon 110 bin 750 dekar tarım arazisi sulanabilecek. Kanalın taşıyacağı su ile Mardin Ovası´nda GAP Eylem Planı kapsamında yer alan 4 proje ile 987 bin 370 dekar arazi sulanacak.