Rebet Aşiret Üyeleri 100 Yıl Sonra buluştu

GÜNDEM
08-08-2016 10:37
Google News

Türkiye genelinde yaygın iki kolu da Suriye´de bulunan yaklaşık 30 bin nüfuslu Rebet Aşiret üyeleri 100 yıl aradan sonra Hisaraltı (Rebet) köyünde buluştu

Rebet Aşiret Üyeleri 100 Yıl Sonra buluştu

Adını yerleşik olduğu Mardin´in Derik İlçesine bağlı Hisaraltı (Rebet) köyünde yerleşik ve adını yaşadıkları köyden alan Rebet Aşiret üyeleri çeşitli nedenlerle Suriye ve Türkiye geneline dağıldı. Suriye´de çıkan iç savaş sonrasında Şanlıurfa´nın Ceylanpınar İlçesine 4 yıl önce yerleşen Rebet Aşireti mensupları, dedelerinin anlatımı üzerine Türkiye´de ki arabalarını aramaya koyuldu. Suriyeliler Derik´in Hisaraltı köyündeki akrabalarına ulaşınca Rebet aşireti Türkiye´deki üyeleri köye davet edildi.

Hisaraltı (Rebet) köyünde yapılan buluşmaya aşiretin Türkiye genelindeki mensupları katılım gösterdi. Duygusal anların yaşandığı kucaklaşma programında koyunlar kesildi, kazanlarda yemekler pişirildi. Yemekler aşiret geleneğine göre lengeri denilen büyük tepsilerde katılımcılara ikram edildi. Yörede sevinçte ve hüzünde ikram edilen mırra kahve dağıtıldığı buluşmada hasret giderildi.    

Aşiretin önde gelen genç isimlerinden Akil Gençler Platformu genel başkanı Delil Ateş yaptığı açıklamada şunları söyledi. ?Aşiretimizin Merkezi Mardin´in Derik İlçesi Rebet Köyü olmakla beraber mensuplarımız Türkiye geneline yayılmıştır. Suriye´de de iki kolumuz var. Suriye Savaşı sonrası sınırlarımızı niye açtığımızı sorgulayanlara verilen en güzel cevap tellerle ayrılan akrabaların kucaklaşmasıdır. Savaşların açtığı yaraları hep birlikte sarmalıyız. Ve Suriye´den gelen vatandaşlarımıza akraba olsun, olmasın sahip çıkmalıyız. Böyle güzel ve anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapan aşiret büyüklerimize ve köylülerimizin muhtarlarına teşekkür ederim"  dedi.

""