‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı' yapıldı

GÜNDEM
26-02-2021 10:39
Google News

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 'UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı' Gastronomi temasıyla gerçekleştirildi.

‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı' yapıldı
Mardin Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğündeki UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı’na UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Vekili İhsan Tolga Korucu, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şahin, Olgunlaşma Enstitü Müdürü Metin Değer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç, Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatlari Bölüm Başkanı Dr. Sema Gürbüz, Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Gülseren Özaltaş Serçek, Halk Eğitim Müdürü Ufuk Çete, Mardin Turizm ve Otelcilik Dernek Başkanı Özgür Güngör, Dicle Kalkınma Ajansı Emine Tuğba Alpaslan katıldı.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Vekili İhsan Tolga Korucu’nun UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dair gerçekleştirdiği sunumuyla başlayan toplantıya UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’un konuşmasıyla devam edildi.

Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şahin, Mardin’in geçmişten gelen kadim mutfak kültürünün hak ettiği yerde olmadığını belirtti.""

Şahin, şunları söyledi: “Kadim şehrimiz Mardin'in kadim bir mutfağı var ancak henüz hak ettiği yerde değil. Kentimiz gastronomide ulusal ve uluslararası arenada ileriye taşımak amacıyla gastronomi temasıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına başvuru için yereldeki tüm paydaşların birlikteliği ve Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın desteğiyle süreci başlatacağız. Bu süreç, şehrimiz ve özellikle mutfağımızın ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği yere gelmesi için büyük bir adım. Bu adım şehrimize ve mutfağımıza büyük kazanımlar getirecek. Şimdiden Mardin’imize hayırlı olsun.”

Katılımcıların, UNESCO yaratıcı şehirler ağına başvuru süreci, izlenecek yol, Mardin'in mutfak kültürü, yerelde gastronomiye ilişkin yapılan çalışmalar, genel değerlendirmeler ve planlanan projelerin istişaresi ile devam etti.