USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Yılın Oyunu Mardin`de Sahnelenecek

-Tiyatro Pürtelaş Ve Ödüle Doymayan Yönetmen, Oyuncular Ve Yılın Oyunu Seçilen "Savaş" 22 Eylül 2014 Tarihinde Saat 20.00 De Mardin Müzesi Arkeopark Alanında Meydan Sahnede Gösterime Sunulacaktır.

Yılın Oyunu Mardin`de Sahnelenecek
11-09-2014 10:20
Google News

              Mardin'de  Etkinlik Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından düzenlenen, Tiyatro Pürtelaş Ekibi`nin "SAVAŞ" adlı oyunu gösterimi, Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali`ne katkı adına oynayacağı belirtildi.

 

      YILIN OYUNU SAVAŞ`IN KONUSU:                Oyun, savaşın yıkıma uğrattığı bir coğrafyada ölüm-kalım savaşı veren bir ailenin hikayesini anlatır. Bosna trajedisinden hemen sonra yazılan oyun, savaşın uğradığı her yerde ve her zamanda geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Oyunda, savaş sürecinde ailesinden ayrılmak zorunda kalan bir babanın, yıllar sonra kör bir adam olarak evine dönüşü konu edilir. Şahit olduğu ve bizzat deneyimlediği travmalar üzerine konuşabilmesi kolay değildir. Eve ulaştığında geride bıraktığı huzuru arar. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.Karısı ve kızları hayatta kalabilmek için olmadık yollara başvurmuşlardır. Yıkımın getirdiği çaresizlik aile fertlerini de değiştirmiş, dönüştürmüştür. Şiirsel bir yalınlıkla ele alınan oyun, savaşın yıprattığı ruhları vurucu bir dille aktarıyor; zalime dönüşen kurbanın cesur bir portresini sunuyor

YILIN OYUNU SAVAŞ`I OYNAYAN TİYATRO PÜRTELAŞ HAKKINDA:

Yurt içinde ve yurt dışında sahnelenmek üzere heyecan veren, risk alan ve etkili yeni eserler yaratmak için kurulmuş bir kolektiftir. Pürtelaş, tiyatro yapmanın yenilikçi ve çağdaş üsluplarını araştırmayı, yeni kuşak yazarların yeni oyunlarını teşvik etmeyi, klasik repertuarı, günümüz gerçeklerine ışık tutacak radikal bir şekilde yeniden canlandırmayı hedefler.
Pürtelaş, uluslararası kalibrede, risk alabilen sanatçılarla çalışır. Onların modern dünyaya ait cesur sorularını hayal edebilecekleri en etkili şekillerde sormalarına yol açar.Pürtelaş, yenilikçi, cesur ve iddialı yeni yapımları olabildiğince çok sayıda seyirciye ulaştırmayı hedefler. Çalışmalarımız Türkiye`den ve farklı ülkelerden sanatçıların bir araya gelmesiyle doğan işlerdir. Yenilikçi ve kültürel zenginlikleri kapsayıcı çalışmalar ortaya çıkarmak için, uluslararası çağdaş oyun yazımı ile cesur tiyatral ögeleri buluşturuyoruz. Sanatçıların ortak çalışmalarını destekleyerek ve dünyanın dört bir tarafından seyircilerle, tiyatro kurumları ve mekanlarıyla dinamik bir ortaklık kurarak; tutarlı, kışkırtıcı ve eğlenceli; yani herkesin görmek isteyeceğini umduğumuz işler yapmayı amaçlıyoruz.

                                                                            

                       Mardin Müzesi arkeopark alanında meydan sahnede gösterime sunulacak olan Savaş oyunundan elde edilecek gelirin,Uluslar arası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivaline katkı olacağını belirten DRASED başkanı Nurhan Ökten,sanata duyarlı insanları,oyunu izlemeye davet etti.

        Ökten 'Etkinlik Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından düzenlenmektedir. Tiyatro Pürtelaş Ekibi`nin "SAVAŞ" adlı oyunu, Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali`ne katkı adına oynanmaktadır. Bilgi için (DRASED telefonu) : 0530 580 37 00

      Davetiyeler 50 ila 100 tl ye satılacağı belirtildi.

 


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ