USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GÜNEŞ ÖZLEMİ

12-01-2019
Google News

           Bugün pazar. Balkona çıktım. Güneş yok. Yine de eriyip su olan karlar, emilmeyi bekliyor. Çatıdaki buzlar çözülmüş şıp şıp damlayan  sesi kulağımda. Rutubetli bir yalnızlık oluşmuş dışarıda... Güneşi özledim. Değiverse alnıma. Yüzümü kırıştırsa da zararı yok. Varsın on yaş büyük göstereyim kime ne? İçindeki güneşi duyma masalını anlatmasın kimse bana. Yüzüme, ellerime, diz kapaklarıma canlı canlı değen, sıcak elleriyle onları ovan güneşi istiyorum. Kemiklerimin içindeki ilikler çözülüp canlandıkça içime de güneş doğar zaten.  Hem güneşli bir günde yalnızlık, çözülen kar sularından çıkan sinir bozucu şıpırtıların karıştığı yalnızlıktan iyidir. Oysa daha ocak ayını ortalamadık bile. Bu sular tekrar donacak. Toprağın üzerine daha kaç posta kar yağıp çözülecek. Kar, nice rutubetli yalnızlıklar getirecek sokağa ve sokaktakine.

             Sokakta yaşayan çaresiz insanlar ve hayvanlar varken bir bardak demli çayla sıcacık odada, yağan karı, cam ardından izleme romantizmine tutulacak kadar duyarsız değilim. İnsanlar da duyarsız olmamalı. Evlerinde yarısı gerçek yarısı düş bir masalı kemiren insanlar, televizyon hangi masalı sunarsa yutmaya bayılan insanlar... Kimsesizlik nedir, bilmeyenler, bir gazete sayfasında donarak ölenlerin haberleriyle ilgilenmeyenler, yeter artık  sokağa bakın biraz da! Yalın ayak gezen çocuk  dilencileri;  köşe başlarını tutmuş, içtiği kolonyayla ısınacağını sanan alkolikleri; okulda olması gerekirken kömür tozlarını eleyerek yanmamış kömürleri toplayıp satan çocukları; aç serçeleri,inleyen köpekleri de  görün biraz!

           Balkona ekmek kırıntıları bıraktım. Bir erkek serçe geldi. Biraz yedikten sonra taşımaya başladı. Sonra birkaç serçe daha geldi. Sevindim. Serçe kadar olabilse insan. Paylaşmayı bilse. Bunun dev bir hayal olduğunu bilip susuyorum. İnsandan umudum yok ,biraz da o yüzden istiyorum güneşin gelmesini. Yoksulluğu az da olsa kapatıyor diye. Kış, açlığa bir de soğuk eklerken güneş, birkaç derdi alıp götürüyor gibi düşünüyorum. Güneşi özledim. Kimse soğuktan ölmesin, bir köpek güneşli bir günde sere serpe uzansın , bir serçe yiyecek bulmayı kolaylaştırıp  tombullaşsın diye.Güneşi özledim. Çocuklar okullarına rahatça gitsin, hastane yolları açılsın diye. Güneşi en çok da bunlar için özledim.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN