USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YARA-TICILIK

08-10-2019
Google News
yara

önce ten,

tende kan,

sonra yara

ve yarada kabuk

hiçbir şey olmamış gibi

iyileşmiş ten,

sen daha yaradasın çocuk

ne zaman kabuk tutarsın

ne zaman görürsün

durmak bilmez yüreğinin

onarılmış tenini.

 

          Binlerce direkli dünyanın bilmem neresinden şifa bulsak da gelsek yaralarımıza. Kabuklanıp dökülseler  artık. Bir çocuk coşkusuyla çarpan yüreklerimizin tenini yine, yeniden sağlam görebilsek.

          Herkesin yarası farklıdır ve her yara farklı iyileşir. Kimi insanın yarası der ki "Tuzlu sularında yıka beni dünyanın, okyanusların tuzuyla kavur da kurulup döküleyim."  Kimisi tohum gibi serpilmek ister toprağa. İster ki toprakta bir bitki olup büyüsün, şifası  da yine kendi kökünde olsun. Şefkatli bir ananın ellerine at beni, der kimi de. Sarsın, sarmalasın, öpsün, okşasın. Bir ana kucağıdır ancak insanı iyi eden. Bazı yaralar da bir bebek teninin masum kokusunda savrulmak ister."Beni ancak masumiyet iyi eder." der. Bunların çiçek olup açmak isteyeni, kuş olup uçmak isteyeni de vardır. Bir bardak demli çayın, orta şekerli bir fincan kahvenin buharına; muhabbet karıştırarak iyileşmek isteyeni de... İnsanoğlu yarasının çeşidine göre bir iyileşme yolu bulmuştur kendine.

         Ancak bazı yaralar vardır ki; onlar hiçbir şekilde kabuk tutamazlar; inançları da yoktur iyileşeceklerine, kuruyup dökülerek kendilerinden sonra tenin yine/yeniden sağlıkla görüneceğine.  Her yaraya bir şifa bulunur da bu yaraların şifası yoktur. İyileşmeye inançları olmadığından değil gerçekten şifaları yoktur. Dünyanın hiçbir rengi oyalamaz onları. Hiçbir meşguliyet ilgilerini çekmez. Dostluk, arkadaşlık desek onda da pek başarılı değillerdir o yüzden öyle çaya, kahveye karıştıracak muhabbetleri yoktur. İçtiklerine de yalnızlık karışır olsa olsa... Bu yaralar hiç mi tedavi olmazlar? Belki biraz sanat, edebiyat avutur. İyileştirmez avutur, hepsi bu!

          Ben buna "yaratıcılık yarası" derim. Yaratıcılık kelimesinin kökünü "yara" kelimesine dayandırmam işte bundandır. Bu yaranın iyileşmemesi, bakısındaki karı hiçbir zaman yitirmeyecek bir dağ gibi durmasına benzer. Evet, çok acı verir. Dert söyletir, dedikleri böyle bir şey. İnsana okutan, yazdıran, çizdiren de bu acıdır çünkü  yara, yaratıcılığı; yaratıcılık da sanatı besler.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN