USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi?

05-07-2020
Google News
Mardin’de 1984 yılından bu yana çok sayıda vali ile çalıştım. Sevilen ya da sevilmeyen valiler geldi gitti.

Bir süre önce Merkeze alınan Vali Mustafa Yaman’ın gidişi kadar yankı yapan, konuşulan, yorumlanan ve belki de spekülasyonlara neden olan bir vali gidişine tanık olmadım.

Vali Mustafa Yaman, dönem gereği; İktidar Partisinin Valisi gibi çalıştı, tavır aldı. Bu da şahsına münhasır bir tutum. Tunceli Valisi iken, elektriği olmayan köylere buzdolabı, çamaşır makinesi dağıtmakla gündeme gelmiş, Balıkesir Valiliği döneminde Ak Partili Belediye Başkanı ile karşı karşıya gelmişti. Olayların detayına inmeyeceğim merak edenler araştırır bakar.

Vali Yaman’ın aile yapısı, hukuk fakültesindeki duruşu, eşinin türbanlı diye hukuk fakültesine alınmayışı ve sonrasında inandığı konular üzerinde ödediği bedeller de olmuştur.

Vali Yaman, İl Valisi olarak verdiği hizmetleri, görmezlikten gelmek haksızlık olur. Sosyal hayata dokunuşları, vatandaşa karşı duyarlılığı fevkalade anlamlıydı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak ise işi bilmeyen, güçsüz, acemi bir kadro ve “ben bilirim” anlayışı, işin arka detayında belki de siyasi baskı, yapılan yanlışlıkları ve sıkıntıları beraberinde getirdi.

Vali Yaman’ın Mardin’den gidişi yerel siyasi aktörler arasında ve Ak Parti içindeki hizipleşme ortamında, iktidar değişikliği görüntüsünü verdi. Parti içerisindeki güç ya da rant sağlama kavgasının bu görüntüyü yarattığını düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Valiler Kararnamesi öncesinde, Büyükşehir Belediyesine gelen müfettişler, Yaman ve ekibini rahatsız etmiş, ilde ve bölgede müfettişlerin denetimi ile ilgili henüz kesinlik kazanmayan; ihalelerde yolsuzluk, evraklar üzerinde tahrifat, yapılmayan yolların yapılmış gösterilmesi, dosyaların ve kamere kayıtlarının ortadan kaldırıldığı, belediyenin kanun ve yönetmeliklerin öngördüğü şekilde yönetilmediği iddiaları yayılmaya başladı.

Ve ardından, Vali Yaman merkeze alındı.

Vali’nin merkeze alınma şekli ile ilgili de ilginç teoriler ortalıkta dolaşıyor. İçişleri Bakanı’na yakın bir müteahhide ters düştüğü, köşke yakın bir müteahhidin ve yerel siyasetçilerin şikayetlerinin de etkili olduğu ortalıkta dolaşan söylentiler arasında.

Müfettişlerin cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğu ve dosyaların incelenmesi için 2 Cumhuriyet Savcı’sının görevlendirildiği dillendiriliyor.

İşin ehli olmayan, tanıdık ve yakınların belediyenin önemli noktalara yerleştirilmesi, dışarıdan getiren bilgisiz, kibirli ve rant peşinde koşan bir ekibin zarardan başka bir yararının olmayacağı çok geç anlaşıldı.

Koordinatör, İl Milli Eğitim Eski Müdürü Yakup Sarı ve Zeyni Teker belki de iki kayyım döneminin en büyük yanlışlarıydı. İkisi de görevlerini iyi kullanmadıkları icraatlarından belli oldu.

İkinci Kayyım döneminde, Kent A.Ş’nin perde arkası patronu Yunus Emre. Yunus Emre uzman çavuş iken, Büyükşehir Belediyesine memur olarak geçiş yapıyor. HDP döneminde Artuklu İlçe Belediyesine zabıta memuru olarak atanıyor. İkinci Kayyım döneminde ise Kent A.Ş.nin en yetkili kişisi oluyor. Bütün daire başkanlarına, genel sekretere talimat veriyor, ödemeler konusunda da talimatlarla belli amaçlar doğrultusunda etkili olduğu basına yansımış. Son olarak Yeşilli Belediyesinde Zabıta memuru iken açığa alındığı konuşuluyor. Yunus Emre Belediye’de hangi taşı kaldırsanız altında çıkan “Beytülmalci” lakaplı isim.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Mardin’e gelişinin en önemli nedenlerinden birinin, belediyedeki müfettiş denetimleri ile ilgili olduğu iddia ediliyor. Bu pek mantıklı olmamakla birlikte, İçişleri Bakanı Soylu’nun dosyaları kapatma talimatı vermesi mümkün olabilir mi?

Ben inanmıyorum! Soylu’nun dosyaları kapatma niyeti olsa, mahiyetinde görev yapan müfettişleri buraya gönderirken talimat verir, ya da bir bakan yardımcısını gönderir ilgili makamlara ve kişilere talimatını iletirdi.

Büyükşehirdeki teftiş bitse de herkes rahat bir nefes alsa.

Yanlış yapan hesabını ödemeli, haksızlık ve yolsuzluk yapan elbette kanun önünde hesap vermelidir.

Bilgi kirliliği ve çok bilmişlik çağımızın hastalığıdır...

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..