USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BASIN BAYRAMI!

24-07-2015
Google News

            Osmanlı İmparatorluğu 1876  yılı 10 Mayısında yeni bir uygulamayı hayat geçirir. Bu uygulamaya göre gazeteler memurların haber denetimlerinden sonra  baskıya girerdi.

         Bu uygulama, 24 Temmuz 1908 tarihinde, İkinci Meşrutiyet´in yürürlüğe girmesi ile sona ermiş, 24 Temmuz günü, 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından sansürün kaldırılması olarak nitelendirilmiş ve Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

         Osmanlı İmparatorluğu özentisi içerisinde olanlar, son yıllarda yazılı ve görsel medya üzerindeki çok yönlü siyasi baskılar, basında dolaylı, gizli  ve yeri geldiğinde aleni sansür uygulamasının öncülüğü ve tatbikçisi olmayı bir milli görev bilmişlerdir.

          Bu şartlarda,  gerçek demokrasinin temel kriterlerinden biri ve en önemlisi  olan basın özgürlüğünün varlığından söz edebilmek mümkün değildir.

          Demokrasinin varlığını da görmede zorlanıyorum.

         Ülkemde, barış ve kardeşlik düşünceleri hazmedilmeyen gençler öldürüldüğü sürece,

         Ağaçları kesmeyin diyen gençlerimizi tomalarla ,panzerlerle  dağıtıp terörist ilan ettiğimiz sürece,

         Çocuklarımız, çocuklarımıza karşı, etnik köken, din, dil vurguları ile tahrik edildiği sürece,

         Ülkemin uçakları, tankları, ülkemin dağlarını bombaladığı, kardeşlerimizin kardeşlerimizi  birilerinin, oyun, siyasi çıkar ve menfaatleri için öldürdüğü sürece,

        Müslümanların, Müslümanları Allahuekber  nidaları eşliğine kestikleri sürece,

        Ülkemin milli duygularının köreltildiği,

        Ülkemin hazine arazilerinin birilerinin peşkeş çekildiği,

        Maden arama alanlarının inşaat alanına dönüştürüldüğü,

       Hırsızlığın, arsızlığın nam ve şeref sayıldığı,

      Gazetecilerin yazdıkları haberler  nedeniyle ceza evlerine konulduğu,

      Gazeteler ve gazeteciler üzerindeki baskının her gün biraz daha arttığı,

      Silahşör gazetecilerin türetildiği,

       Farklı mesleklerden çok sayıda yalakanın gazeteciliğe soyunduğu ve bu konuda ahkam kesme gibi namus ve şeref yoksunluğu gösterdiği;

    24 Temmuz´ları kendi adıma Bayram olarak görmüyor ve kutlamak istemiyorum.

     Bizi arayan, çiçek gönderen ve günümüzü kutlayan dost ve kurumlara teşekkür ediyorum.

    Kuşak olarak, bu olumsuzlukları gidermediğimiz için,

    Yeni kuşak gazeteci dostlarımıza daha güzel bir basın dünyası bırakmadığımız için,

   Özgür bir basın, demokrasisi tavan yapmış bir ülke inşası yolundaki mücadelede yetersiz kaldığımız için ,

    Gençlerimizden, gazeteci  kardeşlerimizden ve ülkemin yeni nesil insanından kendi ölçeklerimde özür diliyorum.

    Bu günü basın bayramı ya da gazeteciler günü olarak gören ve kabul eden, arkadaşlarımın, gününü veya bayramını kutluyorum.

    Özgür bir basın, tavan yapmış bir demokrasi ve yaşanılır bir Türkiye hayal ediyorum.

   Ömrümüz buna yeter mi bilmem?

   

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..