USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA

12-07-2019
Google News

Mavidir, esmer kadının gülümsemesi

Yıldızlarca dökülür gökyüzünden

Harf harf.

Ve kırılıp  giderken umudun sesi

Ciğerlerine dek sokulur özlem.

 

Çölde bir damla su, mavi gülümsemesiyle... Çöle çöl olduğunu, bana da kafası güneşten pişmiş, aptal bir bedevi olduğumu unutturdu. Görmeseydim, tanımasaydım o damlayı; devam edebilecektim bir sonsuzluk gibi uzanan kahverengi ve hayatsız kumlarda yürümeye. Mavi damla, bir göründü, bir kayboldu, bir göründü yine kayboldu. Onun benden uzak bir yerde de olsa varlığını bilmek güzeldi.  Yani böyle düşünebilmeliydim ama o gidince özlem, kırmızı bir gülün dikenleri gibi içime doldu. Onu her yerde aramaya koyuldum.

Aramaktan yorulduğum bir çöl gecesinde oturdum suyun güzelliğini anarak. Gökten binlerce yıldız harf harf ellerime döküldü. Her biri bir düşün bitimiydi. Gözyaşlarım, ölü düşleri çöl toprağına gömdü; avucumda tuttuğum yıldızları ıslattı. Islak yıldızları bilmem kaç gece koynumda yatırdım, su damlasını bir daha görmeyi umarak.  Maviydi damlanın gülümsemesi  ve onu bir kez tanıyan artık eski günlerinin anlamsızlığına dönemezdi.

Bazen bembeyazdı çöl güneşi, yanmaktan ısınmaktan sessiz bir beyaza dönüşmüştü. Özlemekten akkor olmuştu bağrı... Ben bu güneş altında ve sadece beni  güneşin anladığını düşünerek mavi gülümsemeli  damlayı aradım durdum. Bulursam hayat bulacaktım, bulursak çöldekiler de hayat bulacaktı. Kahverengi topraklara  yeşil bir bereket gelecekti. 

Ya onu bulamazsam hiçbir şey olması gereken yerde olmayacak; düşler gömdüğüm toprakta; ıslak yıldızlar hep koynumda kalacaktı. Güneşin de benim de bağrımız akkor olup sonsuza dek yanacaktı...

 

Yazarın Notu:  Mavi gülümsemeli dostum Şermin Boran´a ithafen...

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN