USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ

05-01-2020
Google News

Bundan yıllar önce... Ağrıyan başını dostunun fiziksel olarak zayıf;  manevi olarak güçlü kollarına bıraktı. Bir iyileşme arayışından çok bir ihtiyaçtı bu bırakış. Teslim oluşların en güvenilir olanıydı ve kutsaldı da çokça. Sorgu, sual yoktu kesin bir dürtüyle içinden geleni yapmış; sonra dakikalarca ağlamıştı. Hem ne vardı ağlamışsa? Dost, utanmadan yanında ağladığındı. Sonra dakikalarca deli kahkahası  bile atabilirdin. Deli kahkahası da mı ne? Yahu bırakın hepiniz dakikalarca ayna karşısında atmadınız mı? Ayna ne kadar yadırgadı kahkahalarınızı? Dostu da o kadar yadırgadı işte sağanak gözyaşı ardından gelen kahkahasını. Bu kahkahalar çelişkilidir, gülerken gözden yaş getirir -ki kendi içinde de acı vardır. Sonra dostunuz da yadırgamadan eşlik edince kahkahanın içindeki delilik yok olur.

Delilik tek kişiliktir çünkü...  İkinci bir kişiye yer yoktur bu garipsi dünyada.

O zaman iki ihtimal çıkar karşınıza, ya dostunuzla aynı anda delirmişsinizdir ya da o, akıllılar diyarında kalıp sizinle normalleşme arasında bir köprü görevi görmektedir.  Muhtemelen ikincisi doğrudur. Hatta genellikle ikincisi doğrudur.  O üzgünken de siz köprü olmuşsunuzdur uzunca bir zaman. Sonra (Tamamen normal olmanın imkansızlığından )normale yakın bir yere çekersiniz birbirinizi, bir süre daha yaşam devam etsin dercesine... İşte ben buna "onarılmak" diyorum. Yeniden hayata karışabilmek... Geride bıraktığım yılların bana öğrettiği şu ki: Bunu dosttan başka kimse yapamaz. En büyük onarıcı güçtür dostluk.

Yıllar önce başını, dostunun omzuna bırakan da normale yakın bir yerde iniş yaptı dünyaya. Orada kalacaktı uzunca bir süre. Bu, ne tam normal ne de delirebilmiş garipsi atmosferde. Şimdi siz, başlığa bakıp bunun neresi onarılmak, diyebilirsiniz. Böylesi daha güzel diyebilirim ben de. Siz çocukla çocuk, büyükle büyük olabilen  yetişkinler gördüğünüzde gıptayla bakmaz mısınız? Dostun getirdiği yer de öyle bir yerdir ki normalle normal, deliyle deli olabilirsin. Tabi, gerçekten deli olduğunu söyleyebilecek kadar cesur birini bulabilirsen - bu da tamamen ayrı bir yazının konusu.

Baloncunun elinden kayarak göğe ağıp giden balonlar görmüşsünüzdür. Dost tam da o ağma anında ipinizi tutup baloncuya sizi teslim eden kişidir belki. Hep uçma arzunuzun farkındaysa da sizi sağlama alma isteğinden -Belki deyişimi de mazur görün, bazısı ipini sağlama almayı yeğlese de bazı kimse o balonlarla yükselip gitmek de isteyebilir. Dost dediğinse sen göğe yükselmek istiyorsan seninle yükselebilme fedakarlığına sahiptir. Sana kendi mantığı ve doğrularıyla değil; ihtiyacın olanla yaklaşabilendir. Bu yüzdendir ellerinin onarıcı olması... İhtiyacın olanı anlamasındandır. Şimdi kaç tane gerçek dostumuz var düşünelim. Gidip öpelim mi onarıcı ve sahici ellerinden? Sizi bilmem ama ben gittim bile...

 

Not:   Yazı boyunca düşündüğüm  dostum Gönül´ümdür.  Yazımı Gönül´e ithaf ederek... Siz evrensel okuyun yine de : )

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN