USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DURMAK BAZEN

08-11-2019
Google News

         Upuzun bir toprak yol, tüm çakıl taşlarıyla birlikte içime doluyor. Şimdi su üstünden  gitmek isterdim kalan yolu. Kıpırtısız denizde bir sandal gibi ay ışığı toplaya toplaya, acelesiz ve etrafının tüm güzelliklerini hem duyarak hem düşünerek yol almak isterdim.

          Çok koşturmuyor muyuz? Dolup boşalan kaldırımlar, dükkanlar, meydanlar, parklar... Elleri poşetli insanlar, birbirlerinin yanından bir "Günaydın" diyemeden geçip gidenler, yeni insan tanımaktan korkanlar, komşusuna hal hatır soramayanlar... Durun biraz, YORULDUM.  Siz durmasanız da benim durmaya ihtiyacım var. Bir gün tamamen durmamak için arada sırada durmak, durmuşken de en güzel yerde durmak istemez mi insan? En güzel yerde derken lüks mekanlardan söz etmiyorum. Aramızdaki son günlerini yaşayan güneşin ılıttığı toprağa otur mesela. Bir böceğin siyah benekli kırmızı kanadını göreceksin,  işte orada dur biraz. Sararıp kurumuş otların kavruk kokusunda dur. Mavi göğe ağmış bembeyaz bulutun hafifliğinde dur, göreceksin ki sen de hafifleyeceksin. Durmuşken en güzel yerlerde dur. Gülümseyen bir çocuğun gamzesinde, iki yanından hızlı hızlı gelip geçen karıncaların çalışkanlığında, bir kitabın en çok satırını çizdiğin sayfasında, bir bardak çayın demli kıvamında... Durmuşken yaşamın satır aralarından güzellik de toplamak istemez mi ya insan? Gözlerini kapayıp tüm sesler içinden sadece yüreğinin çarpanına odaklanmak istemez mi ya insan? İşte öyle dur, ben ne istiyorum diye soracak kadar cesur olsun duruşun.

           Çalışmak, üretmek, işe yaradığını bilmek çok güzel olsa da bunları yapmaya devam edebilmek için dur. Yaşama gücün ivme kazansın diye dur. Hiçbir şey için olmasa bile durmak için dur, dinlenmek için dur. Yoldan hızla geçen bir araba gibi iki yanından akıp giden güzellikleri kaçıracağına, işsiz güçsüz bir serseri gibi aylak aylak dur. Durmuşken en güzel yerde dur ama... Öyle lüks değil, pahalı değil, parayla alınıp satılabilir değil de " Bu iyi ki benim" dediğin varlıkta dur. İster yaşlı annenin buruşuk eli olsun bu varlık, ister çocuğunun ışıkla parlayan kahverengi gözleri... "Bu anı bir kez daha yaşamak için binlerce kez gelirim dünyaya." dediğin bir anda dur mesela. Korkma, geciktiğin bir şeyler ya da birileri olmayacak; korkma öyle geride filan kalmayacaksın. Hem gidilen yön hem varılan adres aynı olduktan sonra ne var korkacak?

           Bu yaşam denilen yerin sonuna, hep karadan değil de bazen de kıpırtısız sulardan devam etmeli. Bir sandal gibi kimi zaman salına salına kimi zaman da durup mehtabın patikasından ay ışığı toplayarak.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN