USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ESKİ YILIN SON YAZISI

28-12-2019
Google News

           Eski yılın son yazısı, mahzun biraz... Kafada çokça esriklik de yaratabilir. Düşünmesi bende yarattı, okuyup yorumlaması sizde de yaratabilir. Bu yazıyı günler öncesinden düşünmeye başladım. Uykuya dalmazdan evvel, bir yere varmazdan evvel... Hep bu yazı.  Zalim, bırakmıyor ki peşimi. Nereye gitsem benimle... Toplantılara bile birlikte girdik. Belki günlerdir taşıdığım için ağırlaştı zihnimde, dilimde ağılaştı da... Ama ona korkunç bir sürprizim var. Hemen, şu an vazgeçiyorum onu yazmaktan.

          Evet, doğru duydunuz. Ben çokça düşünürüm yazacaklarımı, çokça vazgeçerim onlardan, başka şeylere dönüştürürüm cümlelerimi. "Kaçış" diyebiliriz biraz da buna. Baştaki yazıyla yüzleştirmekten kaçıyorum şu anda sizi, eh sizin için de iyi olsa gerek daha ne... Hem yazsam ne olacak? Dünya kötü bir yer, desem. Hatta yükseltip sesimi; kötü, kötü, kötü!.. İnsan, güvenilmesi en zor canlı, desem. Hatta yükseltip sesimi: Güvenilmez, güvenilmez, güvenilmez!..  Bak, tırnaklarıyla defalarca çizdi içimizi, kendimize hapsoluşumuz bundan. Yazdık, çizdik, söyledik de ne oldu? Tek bir aksaklık düzelmedi dünyada, tek bir insan vazgeçmedi gideceği yoldan. Çağırınca gelmiyor güzellik, yazınca çoğalmıyor. Çoğalıp kitap kitap dağılsa, içimize doldurduğumuz tek kişilik gökyüzünün altında böyle nefes alamazcasına yaşar mıydık? Gökyüzü herkesindi oysa. İnsanlar arasında eşitleyiciydi göğe bakma isteği... Yaş tanımazdı, cinsiyet de... Sorun şuydu ki ona bakan herkes güzellik koparmadı ondan. Hüzün kopardı kimi, kimi sevgi, kimi de düşmanlık kopardı. Beyaz bir bulut kadar bile olamadık. Maviliklerde nazlı nazlı kulaç atmak yerine hırsa kapıldık çoğumuz. Gökten bile en büyük payı alıp şiire, şarkıya, resme sokmak için yarıştık. İyi şair, çok iyi şair, en iyi şair! Oysa sadece şiir söylemek çekiyor insanın canı, iyi ya da kötü kime ne?

          Olduğundan farklı görünen hırslı insanlar halinde indik yer yüzüne. Sonra yerde de  tepişmeye başladık, koltuklar için tepiştik en çok da. Kavga ettik ve hiç gerek yokken yalanlar söyledik.  İşte insanın tırnak çizikleriyle dolu içimiz, dediğim tam da bu. Hırs, kendi yatağında akmaya çalışan insan için iyi bir şey olabilirdi; çağıldatabilirdi sularını. Keşke öyle olsaydı, çelme takmakta ustalık yarattı bizim hırsımız bizden iyisine.  İşimiz gücümüz çelme takmak şimdi, tak takabildiğin kadar. Senden iyisi olmasın, senden iyisi ölsün en iyisi! Yaptığın işte senden daha iyisi varsa o öpülecek ellere sahiptir, bir de böyle bak bakalım.

          Şimdi gel de toparla bu yazıyı. Üstelik söylemek istediğin daha çok şey varken. Sözü toplamak hep söyleyene kalır; aynı sofrayı kuran ve toplayan örneğindeki gibi... Herkes çağrışımlar yoluyla genişletsin bence yazıyı. Bu kez dağınık kalsın benim sözlerim. Toplamaya hiç niyetli değilim eski yılın bu son yazısını...

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN