USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GÜLEN YAZILAR

01-11-2019
Google News

Çok farklı kişilerden son zamanlarda aldığım eleştiri : "Gülen yazılar yazmalısın." şeklinde. Evet, gülen yazılar yazmalısın, diyorlar bana. Bu eleştirileri aldığım ilk zamanlar çok utanmıştım. Demek ki  umuda yer vermeden bitiyordu benim yazılarım. Çok karamsardım demek ki. Ya da yazma konusunda olmayan bir yeteneği zorlayıp duruyordum. Neyse ne! Gülen yazılar yazmak üzerine uzun zamandır düşünüyorum. Gülen ayva ağlayan nar, ayva bile güldü de benim yazılar neden gülmüyor, diye sorup duruyorum kendime. Okuyanların sesine tıkayamam ki kulaklarımı. O yüzden kafama taktım, istedikleri gibi yazmanın bir yolunu bulacağım.

Mizahı  yaşam felsefesi haline getirmiş büyük ustaları çok okurdum eskiden. Yazılarımı güldürmek için yine onların kitaplarını gözden geçirmeye karar verdim. Kitaplığın başına dikilip ne kadar derdini mizahla anlatan kitap varsa yanlarındaki arkadaşlarından ödünç aldım. Biraz canları sıkılmadı değil diğer kitapların ama benim daha çok ihtiyacım vardı, hem yazılarımı güldürecektim hem okuyanları. Eskiden karikatür dergilerini de okumaya  bayılırdım. Sonra birtakım sebeplerden (bilip de yazamadığım) sığlaştı dergiler, keyif vermez oldu. Yine de şansımı denemek istiyordum. Kitapçılarda ne kadar karikatür dergisi varsa onları da topladım geldim. Eve kapandım bir süre okudum, notlar aldım, kimine çok kimine az güldüm de ama anladım ki mizahta ağlayan yan hep içlerde bir yerde gizli, gülen ön yüz sadece. Evlerin güney ve batı cephesine sahip olması  gibi güneş alan yerler ışıklı, sıcacık, şen şakrak fakat arkaya bir türlü ulaşmıyor o aydınlık. Elleri öpülesi mizah ustaları ne güzel de veriyorlar mesajlarını, eleştirilerini bir yandan güldürüp bir yandan düşündürerek. Çok uğraştım yapamadım öyle. Yürüyüşümü biraz değiştireyim derken tamamen bozmaktan da korktum. Zaten beni gülen yazılar konusunda eksik bulanların benden istediği de mizah filan değildi. Öyküler umutla bitsin, kahramanlar biraz olsun mutlu olsun istiyorlardı hepsi bu. İçimde olmayan mizah yazarlığına zorlamadım kendimi.

İyi ettim de aylar geçti ben hala tek bir gülen yazı yazamadım, yazıyı bırak tek bir satırın yüzünü bile güldüremedim. Bir gün mutlaka yazacağım demeyi çok isterim.

Bir gün tüm çocuklar güldüğünde,okulda olması gerekirken çalışmak zorunda olmadığında Hasan, İbrahim... Çocuk yaşta evlendirilmediğinde Elif, Ayşe... Bir gün tüm kadınlar güldüğünde, sokakta korkusuzca yürüyebildiğinde Zehra, Hanife... Bir gün geçim derdine düşmediğinde babalar, ailesinin isteklerine yetişebilmenin huzurunu ve güvenini yaşadığında Mustafa, Ahmet... Bir gün bir orman yanmadığında, kesilmediğinde tek bir ağaç artık ağlamadığında yeşil başlı toprak ana... Derdini anlatamayan tek bir masum hayvan işkence görmediğinde, özgürce havalandığında bir serçe...

Tek derdi peşinde koştuğu ceviz olan bir sincap neşesinde istediğiniz gibi gülen yazılar yazacağım o zaman. Ama şimdi neden yazamıyorum anladınız mı, şiirde dizelerim öyküde kahramanlarım neden acı içinde? Umudu kesik bir yazar, gülen yazılar yazamaz hele de dünya bu kadar çirkinleşmişken.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN