USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR

12-02-2019
Google News

         Haksızlıklar karşısında nasıl davranacağını bildiğin zaman güçlü olursun. Susup sineye çekmek zorunda olmadığını bilmek ve sineye çekmemek seni mutlu eder.Söyleyemediklerini bir papağan gibi kendi kendine tekrar edip öfke patlamaları yaşamaktansa doğru yollarla hakkını aramak seni özgür kılar.

         Hayatın her alanında maalesef haksızlıklara uğrayabiliyoruz. Evde, sokakta, işte... Bazen bu haksızlığı yaratanlar canımız derecesinde sevdiğimiz insanlar da olabiliyor -ki en acısı da bu olsa gerek. Ancak nereden ve kimden gelirse gelsin kendine duyduğun saygıyı yitirmemek için doğru yollarla sana ait olanı alman gerekir. Evet, kabul ediyorum ki haksızlıklarla savaşmak hiç kolay olmayabilir; zorlu bir mücadele gerektirir çoğu zaman ama sen bu mücadeleyi adım adım yürüttükçe ancak ilke ve doğruluk sahibi olabilirsin. Dış dünyadan yüreğine girerek "ben"ini örtmüş, içini karartmış, zihnini köreltmiş ne varsa onları atıp kurtulmadan kendin olamayacaksın bunu unutma!

       Hem şöyle düşün: Haksızlığı sineye çekmek, onun karşısında  yürüteceğin her türlü mücadeleden daha zor değil midir? Bir kere ona tahammül ettiğin zaman birkaç kere, hatta pek çok kere tahammül etmeye başlamaz mısın? Kendini başka insanların ellerine bırakıp bir kukla gibi iplerini çekmelerine, seni istedikleri yöne götürmelerine izin vermiş olmaz mısın? Kendine ait fikirlerin zamanla yok olmaz mı? Haklıyı haksızı ayıramaz hale gelir, kim bilir belki de gücünün yettiklerine sen de haksızlık etmeye başlarsın.  Soruyorum, gerçekten istediğin bu mu? Cevabın  evetse şimdilik sessizliğe devam et. Tabağına konulanı ye,almak istediğini değil; başkalarının cümleleriyle konuş kendininkileri unut artık. Sana biçileni giy, sana uygun görülen hayatı yaşa! Bir kukla olarak doğmadın belki ama bir kukla gibi ölmeye razı ol! Şunu da unutma: "Zararın sadece kendime." diyorsan, yanılıyorsun. Haksızlık karşısında sessiz kaldığın süre boyunca başkalarının da zarara uğramasına göz yumdun. Birilerini desteksiz bıraktın, mücadele yürüten birilerini yalnız bıraktın.

      Şöyle silkinip gerçekleri  bir görebilsen; insanlar doğaya, birbirlerine, kendilerinden küçüklere, yoksullara, kadınlara, çocuklara, hayvanlara ne çok haksızlık etmiş ve ediyor, bunu anlayacaksın. Haksızlık karşısında konuşmadığın zaman en az zulüm yapan kadar suça ortak olduğunu bilmeni isterim.  Belki bunları bilirsen ezenin yanında yer almaya devam etmekten vazgeçer; sadece kendini düşünmez ve "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın." demezsin.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN