USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM

16-03-2021
Google News

Ne zaman bir şiir düşse yüreğime, şiiri unutmak için yollara vururum kendimi. Şiirde bana, bende şiire ait olmayan şeyler vardır; bunu bilirim, bundandır kaçışım şehrin dar sokaklarına. Şiirin hakkını verememekten çok korkarım, yaptığım her işte buna benzer korkularım olsa da şiirde daha kaygılıdır kalem tutuşum.

Usumda dönüp duran ve şiire benzeyen dizeler ne zaman yazıya dökülmek için inatlaşsalar benimle  ve ben yenemesem o inadı, elime kalemi alıp çaresiz otururum yazmaya.

Önce titreyen gölgem vurur beyaz kağıda ve hafızam bir film şeridini kare kare serer kağıdın üzerine. Her karesinde temiz yüzlü şairler görünür... Gencecik yaşta soldurulan ömürlerin görünüşüdür bu olsa olsa... Onların şiirlerinden en güzel dizeler dolar kulağıma. Çoğu kez unuturum yazacaklarımı, zaten  sayfalar dolusu yazsam da onların tek bir dizelerine denk olamayacağını bilirim.

Ben kim, şiir yazmak kim? Onlar kim, biz kim? derim kendime.

Onlar; göğün küskün mavisini, şiirle aydınlatanlardı. Sevgili yerine şiiri yatırırlardı dizlerine ve dörtlüklerini dize dize tararlardı sevgilinin saçı yerine. Ekmeklerine tuzdu şiir, yaralarına merhem... Yaşadıkları dünyaya, vatanlarına, halklarına aşktı şiir ve karşılıksızdı bu aşk...

Onlar; ölümü şiirle karşılayanlardı. Sonra şiirleri bestelenip ölümsüzlüğe erdiler ezberlerde. Dudaklarda dolaştılar sonsuz kere ve bilmem kaç yıl sonra da dolaşmaya devam edecekler. Buna rağmen "Biz şairiz." demediler bir kez bile.

Usumda dönüp duran ve şiire benzeyen dizeler ne zaman yazıya dökülmek için inatlaşsalar benimle  ve ben yenemesem o inadı, elime kalemi alıp çaresiz otururum yazmaya.

Birdenbire aklıma, doğduğu yer için yazdığı şiiri arka cebinde taşıyarak yakılan şairin hikâyesi gelir hem de doğduğu yerde. Kağıdım, kalemim tutuşur sanki. Şair, küllerini de alıp gider. Gittiği yerde çiçeğe dönüştürür götürdüğü külleri. Bense bir avuç külle kalırım hayatın orta yerinde.

Ben kim, şiir yazmak kim? Onlar kim, biz kim? derim kendime.

Onlar; arkalarında yanık türküler, kırık sazlar, katilini bile affedebilecek genişlikte gönüller bırakanlardı. Bu yüzden bilirim işte şiir yazamayacağımı, yazdıklarımın şimdilik şiir olamayacağını. Yürekte küçücük de olsa umutsuzluk, kine ait ufacık da olsa bir kırıntı varsa yazılanlar şiir olamaz diye hatırlatırım kendime. Birkaç keyifsiz dize düşer kalemimden, kapatırım defterimi.

Ne zaman şiir yazmaya kalkışsam şiirin, sana kapılarını açmayan insanların dahi gönlüne bestelenmiş bir dizeyle girmek olduğunu bilirim.

Ben kim, şiir yazmak kim? Onlar kim, biz kim? derim kendime oysa derdini kısacık mesajla anlatmaya çalışırken bile emojisiz yapamayanların şiir dedikleri safsatalarla  dolu sosyal medya. Bana göre yaşam mücadelesi olmayanın sözü şiir değil; tarihine, ülkesine, halkına nefreti olanın sözü asla şiir değil. Şiir, varılmak istenen son nokta da değil gidilmekte olunan zorlu yoldur aslında.

 

Yakup'ta Yusuf'una ağlayan gözün yaşıdır şiir

Öyle saftır, öyle arıdır.

Göğe, direnişle kaldırılmış sazın başıdır şiir

Yarınından umutludur.

Her şeye rağmen boğulmayan bir sestir şiir

Öyle gerçek, öyle haklıdır.

Yarınlara tertemiz bir nefestir şiir

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN