USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

NEREYE BAKSAK?

08-05-2019
Google News

Bu yazıyı okurken birçoğunuz "Hayatın anlamı üzerine düşünme yaşını çoktan geçtik." diyebilirsiniz. Ancak insan, hangi yaşta olursa olsun kendini bazen hayatın anlamı ya da -bana göre- anlamsızlığı üzerine düşünürken buluverir. Zihin, yaşamak için anlamlı sebepler arayabilir.  O sebeplere inanılmaz bir ihtiyaç duyarak bulduğunuz en küçük anlama dahi kucak açmaya hazır siz de zihninizle birlikte arayıp durursunuz.

Yaşadığımız ülkenin -ki her ülke, orada yaşayanların dünyasıdır da- bozulduğunu düşünmek belki zihnimizin yaşamı anlamlı kılabilecek sebepler arzulamasına, aramasına neden oluyordur. Bu anlamlı sebepleri ararken kendimizi dört tarafı göğe kadar yükselen kalın duvarlar arasında hissedebiliriz.  Hele de ´memleket meselelerini düşünürken yüreğimiz, umarsızca çırpınan bir kuşa dönüşebilir. Nasıl dönüşmesin?  Nerede, hangi alanda arasak hayatın anlamını orada bir kirlenmişlik görmüyor muyuz?

Siyasete baksak; fillerde her daim tepişme, çimende her daim ezilme, koltuk kapmaca,itmece, dürtmece, yalan dolan...

Topluma baksak; çürümüş değerler bütünü, hoşgörüsüzlük, can çekişen saygı, yitip giden sevgi, hiç olmayan ahbaplık...

Eğitime baksak; boşa bir uğraş, akıntıya karşı kürek çekme; yetenekleri, ilgi alanları, başarıları bakımından gittikçe gerileyen nesil, kof bilgiler bütünü ...  (Gittikçe gerileyen nesil demişken çocuklarımız, teknoloji adını verdiğimiz efendinin çoktan birer tutsağı olmuş. Zihinlerinin, ellerinin, dillerinin yetenekli tüm hücreleri küçük, büyük ekranlar karşısında hızla eriyip gidiyor. Ne yazık ki geleceğimiz düşünemeyen, üretemeyen, anlatamayan... bir nesle emanet olacak.)

Doğaya mı baksak? Belki orada güneşin en ince çatlağından süzülüp gelen bir incecik ışının, toprakta boynu bükük bir papatyaya teselli verdiğini görürüz. Belki kuşların neşeli seslerini duyarız da içimiz açılır. Belki salkım söğütlerin yeşil saçlarını okşarız. Belki de belki... Ancak orada da ölen güzelliklere ağıtlar yakan bir kirli dereden başka görebilecek pek bir şeyimizin kalmadığını sanıyorum.

Zihnimiz, gözümüz hayatın anlamına dair izler bulabilmek için nereye baksa tatmin edici bir cevap bulamayacak anlaşılan. Baktığı her yerde anlamsızlık zincirinin, kokuşmuşluğun, çürümüşlüğün, kirlenmişliğin, yok edişin(bu liste uzar gider) eserini görecek. Daha dikkatle bakarsa da bu eser sahibinin İNSAN olduğunu fark edecek. Bütün bunları insan başlattı hem de var oluşuyla birlikte ve yer yüzünden son insan da silinip gidene dek biz nereye bakacağımızı şaşıracağız. Oysa hayata anlamını verecek olan biz insanların anlamlı, merhametli, sevecen, üretken işleriydi. Hayat, güzelliklerden doğacak anlam noktasına da sevgiyi yerleştirecekti. İnsan bu gerçeği anlamadığı sürece ne yapsak, nereye baksak  yaşamak için değer sebepler bulamayız.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN