USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Son Hayal

27-09-2019
Google News

      Kapattı gözlerini kadın, bir damla bal, bir kuru incir biraz da ceviz tadında düşler kurmaya... İNCİR,CEVİZ,BAL. Bunları yerken mutluluk duyardı. Gözlerini kapatıp bunların tadında ve kokusunda düşler kurarken de mutluluk duyardı.

       Elleri cebinde, botları sonbahar yapraklarını çıtır çıtır ezerken o;  ıslığıyla bir müziğe eşlik ettiğini, serinletici ama bir yandan da diriltici rüzgarın yüzünü okşadığını düşlerdi. ÖZGÜRDÜ! Bir sonbahar sarısı özgürü, kırılmakta olan birçok yaprak çıtırtısı özgürü, yüzüne dokunan rüzgar serinliği özgürü, bir şarkıya- hiç müzik kulağı yokken de- ıslıkla eşlik edebilmenin özgürü. ÖZGÜRDÜ! Bisiklete binmeyi bilmeden bisikletle kilometrelerce yol gitmiş kadar özgür... Özgür işte! Her şeyiyle, tam anlamıyla, düşlerde de olsa...

      Ne gariptir ki gözünü her kapattığında ÖZGÜR, her açtığında KÖLEYDİ aslında. Neredeyse tüm kadınlar gibi tüm kadınlar kadar!

    Gün geldi gözlerini açmaya korktu kadın. Çünkü ne zaman açsa gerçekler, kumar masasında kaybedip duran bir erkek eli gibi öfkeyle çarpıyordu yüzüne. Çünkü ne zaman açsa kendini bir hizmetçi, değersiz bir besleme, ezilip horlanan bir varlık gibi hissettiren insanların kirli dünyasına düşüyordu. Bu dünya ne de korkunçtu. Tüm yeteneklerinden sıyrılmış, özgüvensiz bir canlı kadar manasız kalıyordu varlığı burada. Son zamanlarda gözlerini sık kapatması bundandı.

     Özgürdü ama sadece gözleri kapalıyken. Kim bilir belki bir doru atın sırtında uçuyordu, ayakları önünde uzanan yeşil kırlara doğru. O vakit iki yanında uzanan sarı papatyalar yarışa giriyordu kokularını ona sunmak için. Öyle iyi hissederdi ki düş kurarken kendini değersizlik duygusu anında yok olurdu. Korkunç devler diyarından kendini çekiştirmeye, yıpratmaya, kirletmeye hazır binlerce elin arasından ancak bu şekilde kurtulurdu.

       Kapattı gözlerini kadın. Bu kez sadece gerçeklere değil, hem gerçeklere hem hayallere. Kadının son hayali neydi sizce? Kim bilir belki son hayali hayattaki tek yavrusuyla ilgiliydi. Mesela; büyümüştü kızı. Işıklı iki damla maviden gözlerini annesinin gözüne odaklamıştı. Dalgalı siyah saçları, iki yanından iki coşkun dere gibi göğsüne dek inmişti. Üzerinde beyaz önlük, boynunda stetoskopla annesinin içindeki tüm hayalleri dinleyecekti, onun olamadıklarını olup  yapamadıklarını yapacaktı. Ama asla "Anne n´olur ölme!" demeyecekti.

     Kadının son hayali neydi sizce? Son hayali neydi, bilmiyoruz. Bildiğimiz son hayalinin ne olmadığı. Son hayali ÖLMEK DEĞİLDİ  ve bunu da bize, ölürken "ÖLMEK İSTEMİYORUM" la söyledi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN