USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SUSMAK BENİM SEVGİMDİ

22-04-2020
Google News

Susmuşsam uzunca bir zaman, konuşmayı bilmediğimden değil de sözlerinin acısına sözlerimin acısını katmak istemediğimdendi.

Susmuşsam, sevgi sözlerinden başka harfler, heceler yakıştıramadığımdandı dudaklarıma. Ne söylesem zehir olup kan olup akacaktı içimize birden.

Ben sessizliğimi koruyunca sen hep haklı olduğunu sandın. Oysa susmanın da konuşmanın da haklılıkla ilgisi yoktu. Susmanın da konuşmanın da sadece sevmekle ilgisi vardı. Sen söylemek istedin ben susmak... Sözlerin beni zehirledi söyle-ye-medikleriM yine beni.... Ben senin varlığına, dostluğuna senin benim varoluşuma verdiğin değerden daha fazlasını verdiğim için susmuştum.

Konuşunca havalandırdığı perdenin altından çiçek kokularıyla odaya giren ılık rüzgârlar gibi dolmadıkça sözlerimiz kulaklara ne anlamı vardı konuşmanın? Ben o çiçek kokularını sana getiremem diye sustum çünkü dostluk çiçek kokardı hem de çokça. Sen geçmişin, şimdinin ve yarının tüm baharlarını tek kişilik bir baharın yetersiz çiçek kokularına bırakmaya aldırmadan konuştun. KONUŞMAK SENİN SEÇİMİNKEN SUSMAK BENİM SEVGİMDİ.

Ve bilemezsin "susmak benim sevgimken" ben bu sevginin de susmanın  da bedelini ne biçim ödedim.  Hayal kırıklıklarıyla dolu içim her gece konuştu mesela, rüyalarım bozuldu sonra, beni yakından tanıyanlar da -aynı senin yaptığın gibi- konuşmadığım için "haksız" olduğumu düşündü. Normaldi bu düşünceniz, bu çağda susmak erdemini çoktan yitirmişti. Kim daha çok konuşur, daha çok bağırırsa o haklıydı. Susan... Ne diyor günümüz insanı "aptal ya da ezikti." Sustum, aptal ya da ezik olduğumdan değil; konuşmayı bilmediğimden hiç değil, dedim ya susmak benim sevgimdi. İtiraf ediyorum ki biraz da anlaşılamayacağını düşününce susuyor insan. Ha, bir de doğrulara tahammül edemeyecek bir hal sezmiştim sende belki susmamın en önemli sebebidir bu.  Bir yalana aralanacaksa dudaklar, gerek yok ki konuşmaya... Gerçekleri duymaya tahammülü yoksa karşındakinin konuşmaya yine ve hiç gerek yok.

Şimdi, bu yazıyla ilk kez senin ardından konuşmaya mecburum.  Yoksa her gece, akordu bozulmuş rüyalar görmeye devam etmekten ya da iç sesimin susmasını bekleyip uyumaya çalışmaktan ruh sağlığımı kaybederim diye korkuyorum. Sonra susarım merak etme ama sevgimden ya da sabrımdan değil de bu yazı da bu susuş da sana "Elveda" deyişimdendir; çocukluğumda giyerdim yamalı çorap, pantolon vs. benim için yama tutmayacak tek şey varsa o da dostluk... Yamayıp kullanmayalım diye bu dostluğu, SUS-TUM.

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN