USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

VAZGEÇME

08-03-2020
Google News

Hadi özgür bırakalım zihnimizi, yalınayak yürür gibi çarşının göbeğinde kuralsız. Kasmayalım artık, hayat kısa. Bir böcek gibi kayıtsız yaşayabilmeli insan da. Planlar, programlar, sınavlar, para biriktirme, kaynanayla görümceyle, baldızla iyi geçinmece, gelecek kaygısı, ev kirası, faturalar, çocukların okul taksiti, servisi, cartı curtu... Nereye kadar yahu? 

Kendin için ne yaptın onu söyle bana. Ömür sonsuz değil ki. Daha ne kadar erteleyeceksin yapmayı istediklerini? Bak, başkalarının isteklerini karşılamak için kendinden vazgeçişlerin bir köşede birikmiş , çürümeye yüz tutmuş en basit hayalin bile. Ya hala yaşamakta olana hayati nefesi vereceksin ya da ölüme terk edeceksin hepsini.

Peki, yıllarca bu istekleri gerçekleştirmeyişinin sebepleri ne? Başkalarını mutlu etmek seni de mutlu eder, yalanına kanmış olmayasın. Başkalarını tatmin etmek için verdiklerini, harcadığın enerjiyi ve zamanı geri alabildiğini hayal et şimdi. Nasıl da güldü yüzün. Anladın değil mi, onca emeğin, zamanın geri alınabilmesi asıl seni mutlu ederdi.

Şimdi kendini yağmalanmış bir hazine sandığı gibi hissediyor musun? Evet, hissediyorsun. Bence hissetmelisin de. Zamanında "Dostum." dediğin herkes, yükte hafif pahada ağır ne varsa alıp gitmiş senden. Hatta paha biçilmezlerini de almış. Mesela, zaman kadar değeri ölçülemez, en eşsiz hazinen çalınmış. Oturup kendi isteklerine zaman ayırabilecekken arayan bir arkadaşına öncelik vermen çok insancaysa da sana birçok şeyi erteletmiş. Ayrıca omzunu göz yaşlarıyla ıslatan bu insanın belini doğrultur doğrultmaz hayatından çekip gitmesi garip değil mi? Göğsünün içi yalnızlık dolu  çünkü "Sana ihtiyacım var, gitme!"lerin karşılıksız kalmış.

Hadi düşünelim o zaman. Bir sabah uyandığında doğrultamazsan belini, yardımsız kalkamazsan yatağından ve tanıdık değilse baş ucunda duran insan, bir bakıcıysa örneğin çok geç olmaz mı? Pişmanlıkların, keşkelerin çoğalıp dipsiz bir kuyuya dönüşen içine dökülüp kalmaz mı? Durma öyleyse, vakit varken kapa telefonunu, tıka kulaklarını, bağla gözlerini. Ne itiyorsun önce hayal et. sonra üşenme, hayalinin peşinden git. Emekleyerek git, yürüyerek git, koşarak git, ne bileyim uçarak git. Gitmeyi kafana koy da nasıl gidersen git.

O gücün var. Herkesten vazgeçebilirsin, "Kimse vazgeçilmez değil." dediği gibi yazarın. Herkesten vazgeçebilirsin de kendinden ve hayallerinden asla vazgeçme!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN