USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Yanıbaşı Özlemi

29-05-2019
Google News

    Bahar her geldiğinde içimde bir özlem ateşi yanmaya başlar. Sonra sıcakta unutulmuş bir mum gibi eriyip akar ruhum. Arkasından lodosa tutulmuş, çamaşır telindeki tek bir fanila gibi sallanır durur bilmem kaç zaman. Beni böyle özlemekten sarhoş eden neyin nesidir? Bana bu, bir kızıl sıcağı, bir dondurucu soğuğu yaşatan? Bu nasıl bir özlemdir, neyin özlemidir? Belki bir koku, bir ses, bir renktir binlercesinin içinde aklımı ve yüreğimi çelen. Olamaz mı? Olabilir.

      İşe giderken adımladığım daracık, uzun yolun iki yanındaki evlerden birinden yükselen patates kızartması kokusu, pekâlâ özletebilir çocukluğu. Bu koku, çocukluğuma yapılan açık bir çağrıdır. Koşarım ben de taş duvarları hırpalanmış evin tahta kapısına. Kapıyı annem açar. Bizim evmiş kızartma ve çay kokan. Sevinirim. Annemin yorgun yüzünde iki elma olmuş yanakları parlarken minnetle bakarım ona. İşçimen ellerini öpmeden geçip oturmam sofraya.

       Yola tekrar çıktığımda çocukluk günlerimin kimbilir kaç kez tekrarlanmış bu anısı belli bir doygunluğa ulaştırmıştır beni. Bütün kafası dinç adamlar gibi kuş ve çocuk seslerini dinleyebilirim artık. Kuşların ve çocukların sesi ne kadar da benzer birbirine. Neşeli, coşkulu, anlayana da ezgili ötüşür onlar. Bir kuş, bir çocuk; bir çocuk, bir kuş kadar masumdur. Onların oyun,dans,müzik dünyalarından geçerken aralarına katılıp ötüşlerine eşlik edemediğimden müteessir olurum. Özlediğim bu mudur bilmesem de.

      Ayrılınca onlardan benim dünyama renkler karışmaya başlar. Akkor olmuş gülden özgüven kırmızısı, papatyadan hüzün beyazı, dalların gülümseyen yeşili, göğün özgür mavisi, dağların mağrur grisi.. Dönüp durur etrafımda dünya. Yalnız benim içinmiş gibi hissederim bu dönüşü.

     Bir anda bir ayna oluveririm. Kırmızı gülden özgüven, beyaz papatyadan hüzün, yeşil dallardan gülümseme, mavi gökten özgürlük, gri dağlardan mağrurluk bende yansımaya başlar ve bulurum özlediğim şeyi. Özlediğim birçok özlemin bileşkesi olan baharın kendisidir. Bahara duyduğum bu özlem, yanıbaşımda duran ama geçip gidecek ve asla benim olmayacak bir sevgili olduğundandır.

       Ve bunu anladığımda ben, doğurmak üzere olan bir kadının karnını tuttuğu gibi tutarım sancılı başımı. Bir sincap gibi yaşlı meşe ağacının kovuğuna sokulurum. Bulduğum sessiz köşede zihnim doğurana dek yazarım, yazarım, yazarım...

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN