USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YENİ YOLLAR DENEMELİ

15-02-2019
Google News

         On iki yıldır içinde yaşadığım ama bir türlü aşinalık kuramadığım bir kent burası. Her gün farklı insanlarla karşılaştığımı ya da kentin çok hızlı büyüyüp geliştiğini düşünürseniz yanılırsınız. On iki yıldır hemen hemen her gün aynı insanlarla rastlaşıp bir arpa boyu ilerlemeyen muhabbetlerin sığlığında boğulduğum bir kafesteyim sanki.  Ne sokaklar ne kaldırımlar değişti. Aşinalık kuramamamın sebepleri çok başka.

        Daracık sokaklarında, bozuk kaldırımlarında hep aynı mutsuzlukla yürüdüm. Beni bir türlü denize çıkarmayacak yolların çamurunda bata çıka ilerledim. En son ne zaman bir tiyatronun geldiğini düşündüğümde bu soruya cevap olacak bir tarih anımsayamadım. Yılda iyi ihtimalle iki konser düzenlenmişse ve gelen sevdiğim sanatçılardan biriyse bunu  neredeyse minnet bildim. Azla yetinmeye çalışırken "çok"un özlemini her zaman içimde duydum.

          Buralılar ve bu yazıyı okuyacak olanlar bana kızabilirler ama hiçbir mevsimi buraya yakıştıramadım. Kış, kışa benzemedi; beyaz aydınlıklar cömertçe örtmedi her yeri. Kuru ayazlarından sıkıldım. Baharda yeşeren dalları,  pembe-beyaz çiçekli ağaçları görebilmek için kilometreler teptim; onca yola değmedi, gördüğüm üç beş ağaç da benim kadar zayıf ve  çaresizdi.  Sonbaharı haber veren sadece soğuk rüzgarlar oldu, kuru yaprakları ayaklarımla ezmenin zevkine varamadım örneğin. Yaz güneşinin batışını, martıların yükselip alçalan dansları eşliğinde ve mavi denizin sevimli yüzünde izleyemedim. Her mevsim, kendine yakışmayan giysilerin içindeki çirkin insanlar gibi sırıttı gözümde.

          Bilseniz, ne kadar çok kaçma arzusu duydum , kaçamadıkça ne kadar acıdı canım. Tanıyıp sevdiğim kim varsa bir yolunu bulup gitti. Onlara kızamadım, haklıydılar. Gidenin ardından el sallarken kendi gidemeyişime öyle çok üzüldüm ki ıstırabım bir kemanın gıygıyları gibi kulaklarıma sokuldu hem de her gece.

          Gidemiyordum madem kalabilmek için bir şeyler yapayım dedim .  Burada yaşayacaksam burayı güzelleştireyim diye oyuncaklarını kendi yapan çocuklar gibi uğraşlar icat ettim kendime.Mesela , yeni insanlarla tanışıp çevremi genişlettim. İnsan severliğimden değil ha, kavga edip engel çıkarsınlar da bana, sonra ben bu engelleri aşmak için çabalayayım, dedim. Kısa süreli de olsa amaçsızlıktan iyiydi. Çok görmeyin, fena bir insan değilim aslında; hatta iyi olduğumu söyleyenler de fazladır. Devinimsizlik ve hedefsizlikten ölmemek için beynimin oluşturduğu bir savunma mekanizmasıydı bu. Eh yalan yok, bir süre de avundum ama yetmedi.

          İnsanların bir kısmının delirdiğini ve delirince zamandan, mekandan, insandan  kurtulduklarını gözlemledim.  Sanki  cennette yaşıyorlarmış gibi attıkları yüksek dozlu kahkahaları dinledim durdum. Delirsem kurtulur muyum ki diye bir yol onu da  denemeye karar verdim.  Delirmek sandığım kadar da kolay değildi, akıllı sayılmazdım belki ama deli de olamamıştım.

         Şimdi, bu kente katlanabilmenin yeni yollarını arıyorum çünkü farkındayım ve biliyorum ki kentle aşinalık kuramadıkça dünyayla da kuramayacağım.

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
EY ÖZGÜRLÜK, DOL YAŞAMIMIZA GEÇMİŞ OLSUN(!) ŞİİR PERİSİNE MEKTUP 1 İNSAN İSTERSE EDEBİYATIN İZİNDE BİR SULTAN SÖZÜNÜ ŞİİRCE SÖYLEYENLER NE ZAMAN ŞİİR YAZMAYA KALKIŞSAM Güneşten Yana RUHUM EĞİTİMCİ YAZAR DOSTLAR ADINA DUYDUM Kİ ARADAKİ FARK Görürken Kör, Duyarken Sağır, Konuşabilecekken Dilsiz YÜRÜMENİN EN GÜZEL YANI DENİYORUM AMA NEYİ ANLA ARTIK KARINCA RAP RAPLARI VE GEÇİCİ TEDAVİSİ HATIRLAMAK GÜNEŞİ KAÇIRMADAN PİŞMAN KUŞLAR YURDU UMUDU FISILDA İYİYİZ HOŞUZ GÖKYÜZÜ KOCAMAN GİDİN! BİR ÖĞRETMENDEN GÜNE DÜŞEN NOT ŞİİR PERİSİNE MEKTUP ZAMAN UNUTKANDIR DİYENLERE Çığlık KÜÇÜK BİR BAHÇE ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ Hayat ödeyemediğin borçlar yüküdür bazen, Ölümünse zerre umrunda değildir kalan borcun. Çocukluğum SİZDEN DEĞİL DELİ SAÇMASI BU SENE BAHAR SUSMAK BENİM SEVGİMDİ EŞİTLEYİCİ COVİD-19 VAZGEÇME BAHAR BARIŞ DEMEKTİ BİR ZAMANLAR Öyle Unutuluyorsun ki BUNA DÜNYA DERLER" DOSTLUĞUN ONARAN ELLERİ ESKİ YILIN SON YAZISI KENDİLİĞİNDEN SEVMEK HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK ÖPÜP DE DAKİKA DAKİKA DURMAK BAZEN GÜLEN YAZILAR Çıplak Krallar YARA-TICILIK Son Hayal AMAÇLARA GİDEN YOLLARDA YÜRÜMEK ÇÖLDE YİTİP GİDEN MAVİ DAMLA Yanıbaşı Özlemi CANI İSTEDİĞİNDE GİDEBİLMELİ İNSAN NEREYE BAKSAK? TUHAF KAL! Yazmaya özlem YENİ YOLLAR DENEMELİ HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAN, ZULME ORTAK OLANDIR YAZMADAN ANLATANLAR KOLEKSİYONCU GÜNEŞ ÖZLEMİ BANA BİR ŞANS VER SOMYADAKİ BİLMEM HANGİ DERGİNİN BİLMEM HANGİ ŞİİRİ ÜZERİNE SİNEĞİN GÖZÜNDEN