USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Araştırma hastanesi olsaydı!

05-09-2020
Google News
Sağlık bakanı, dün Diyarbakır’dan bölgede yapılacak hastanelerin müjdesini verdi.

Mardin’de 750 yataklı Şehir Hastane yapılacak.

Kötü mü?

Elbette değil!

Mardin’e 750 yataklı hastane can katacak.

Hatta Mardin’in konumu itibari ile yapılacak hastane, sağlık turizminin gelişmesine katkı sağlayacak.

Yine de içimdeki duygu, keşke şehir değil de araştırma hastanesi olsaydı sesi ağır basıyor.

Şehir Hastaneleri, Paralı köprüler, tüneller, yolcu garantili havalimanlarına karşı bakış açım farklıdır.

Geçmediğimiz, köprüye, uçmadığımız havalimanına dolaylı ya da direkt para ödüyoruz.

Mesela Mardin Şehir Hastanesini, Mardinliler yapsa. Mardinli vatandaşlar bütçeleri oranında hastaneye ortak olsa. Şu anda uygulanan garantili hasta sayısı ve döviz endeksli ödemeler, Mardinli vatandaşlara koydukları katkı oranında yapılsa ne kadar güzel olurdu?

Yani bir cebimizden çıkan para, öbür cebimize girse ve para ülkemizde kalsa nasıl güzel olurdu.

Bu köprüler için, deniz altı tüneller için, havalimanları için de olabilecek, yerli ve milli bir proje olurdu.

Paramız ülkemizde kalırdı. Vatandaşımız bir cebinden çıkan para öbür cebine kazanç olarak girerdi.

Vatandaş vergisini ödediği devletinin nimetlerinden yararlanır, ekonomik göstergeler her kesim için düzelirdi.

Paramız Japonya’ya, Almanya’ya, ABD’ye ve kasaları dolup taşan düzen müteahhitlerine gitmezdi.

Ama Mesele başka, düşünce başka!

Bunun içindir ki Şehir Hastaneleri ilgimi çekmiyor.

Şehir Hastanelerine karşı duruşum bundandır.

Devlet denetiminde vatandaş ortaklı hastaneler olsun.

Bakın o zaman sağlık alanında nasıl kalkınırız, nasıl gelişiriz, gelişirken vatandaşın birikimini doğru yerde ve yolda ne kadar anlamlı ve güzel yaptığına tanık oluruz.

Mardin 750 Yataklı Şehir Hastanesi, Mardin Tıp Fakültesinin önünü kestiğini de düşünüyorum.

Neden mi?

Araştırma Hastanesi olsa, tıp bilim insanları hastanede görev alacaktı, profesörler, doçentler araştırma hastanesinde Mardin Tıp Fakültesinin temelini atmış olacaktı.

Çok sayıda Mardinli tıp bilimi insanı, kendi şehirlerine gönüllü dönüp hizmet vermeye hazır iken,

Ama olmadı!

Şehir Hastanesi uygun görüldü..

Tıp Fakültesi rüyası, hayali bir başka bahara kaldı.

Şehir Hastanesi Mardin’e, Mardinlilere hayırlı olsun!..

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!