USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor?

23-07-2020
Google News
Mardin Büyükşehir Belediyesi ülke gündemine oturdu.

Hizmeti ile değil, içeriden sızan kirli bilgilerle, dedikodularla, yolsuzluk haberleri ile gündeme oturdu!

İçeriden bilgi sızdıran köstebekler var.. Doğru ya da yanlış!

Bu bilgileri birinci derecede yetkililerden öğrenmek, şehirde yaşayan herkesin hakkıdır.

Her kurumda dedikodu, kurum hakkında konuşan çalışanlara rastlamak mümkün.

Büyükşehir Belediyesindeki iddialar doğru ise Mardin halkına ihanet, yanlış ise insaf ve vicdan sınırlarını aşan bir seviyeye geldi.

Görev yeri değiştirilenler için “görevden alındı” haberleri, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları almış başını gidiyor.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladıkları raporları neredeyse el altından sızdıracaklar!

Çalışanlar hakkında, soruşturmalar başlatıp, görevden aldırıyorlar sanal ortamda.

Müfettişlerin denetimlerini sürdürdükleri doğru.

Cumhuriyet savcılığına suç duyurunda bulunulduğu yönünde bilgiler ortada dolaşıyor.

Müfettişler, yolsuzluk tespit ederse, bu yolsuzluğu kim yaptıysa, makamı mevkii ne olursa olsun kanun önünde hesap vermesi kamu vicdanında huzur yaratacaktır.

Yolsuzluk, rüşvet ve soruşturma başlıkları altında, bilgi, belge olmadan birkaç yöneticinin ismini yazıp “görevden alındılar” ifadesini kullanmak ne kadar vicdanı olabilir.

Müfettiş raporları, bilgi, belge ve kanıtlar ile olgunlaşır, savcılıklara intikal ederse, bunları haberleştirmek, kamuoyuna duyurmak biz habercilerin görevidir.

Sosyal medya boyutuna çok da değinmeyeceğim. Denetim ve disiplin altına alınmayan, belli bir kurala tabi tutulmayan, herkesin yazdığı, yaptığı yorumu yanında kar kaldığı bir ortamda, serseri kurşun modundaki paylaşımlar, insanların gururunu incitmeye, canını yakmaya devam edecek.

Mardin Valiliğine ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine atanan, Vali Sayın Mahmut Demirtaş’ın bu bilgi kirliliğine açıklık getirmesinin kaçınılmaz hale geldiğini düşünüyorum.

Bir açıklama ile bu konuda, çalışanlar daha fazla rencide edilmeden, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekmiyor mu?

Açıklama, araştırma, denetim ve soruşturmanın selameti noktasında da elzemdir.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın konu ile ilgili açıklaması manidardır.

Görev değişikliğini, direk olarak yolsuzluk ve rüşvete bağlaması HDP’li vekile bence yakışmadı.

Genel görüntüye bakıldığında, daha önce de belirttiğim gibi, sanki belediye ortamında iktidar değişikliği olmuş da, geçmiş Kayyım döneminin sorgulanması algısı ortaya çıkıyor.

Müfettişlerin bir an önce denetim raporlarını hazırlamaları ve ilgili yerler ulaştırmasını bekliyoruz.

Büyükşehir Belediyesinde, olup bitenlerden haberdar olmak, vatandaş olarak bizim hakkımızdır.

Bilgiyi, etkili ve yetkili kişilerden öğrenmek ve kamuoyunu bilgilendirmek de gazeteci olarak görevimizdir..

Büyükşehir Belediyesinde geçmişte çalışan kıyımının yaşandığına tanık olduk. Hak etmeyen insanların belli makamlara direk ya da dolaylı olarak getirildiklerini de ileri sürenler var.

Belediyedeki harcama rakamlarının uçukluğu da dikkat çekiyor.

Belediyenin borç rakamları da dillendirildiği gibi ise, iç acıtıcıdır.

Cumhuriyet tarihinde hiçbir belediye bu kadar yıpranmadı, yıpratılmadı.

Mardinliler ve Mardin’de yaşayan vatandaşlar olarak belediyeden hizmet bekliyoruz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..