USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

24 Temmuz Basın Bayramı

23-07-2020
Google News
24 Temmuz 1908, Türk Basını için önemli bir gün

Hatta bayram, basına özgürlük kapısının aralandığı gün olarak tarihteki yerini aldı.

Tam 112 yıl önce bugün, ikinci meşrutiyetle ile birlikte “sansürün kaldırılması”

Yıllar sonra gazeteciler, “Sansürün Kaldırıldığı” 24 Temmuz’u “Basın Bayramı” olarak kutlamaya başlar. 10 Haziran 1946 yılından bu yana 24 Temmuz Basın Bayramı olarak gündemdeki yerini alır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çöküşe doğru yol alınırken 1876 yılında, basına sansür uygulanır. Gazeteler baskıya girmeden önce “ Sansür Memurları” tarafından kontrol edilir ve denetlenirdi.

112 yıl önce bugün kaldırılan sansür, günümüze kadarki süreçte, karşı görüşlü gazetelere karşı dolaylı uygulandığını görmek mümkün.

Sansür memurlarının yerini, iktidarlar almaya başladı.

Sansür kimi zaman ağır, kimi zaman hafif uygulandı.

Gazeteler hakkında yüklü tazminat, gazeteciler hakkında tutuklama ile sonuçlanan davaların önü arkası kesilmedi.

Gazetelerin büyük bir bölümü işlevini kaybedip iktidar şakşakçılığına başlarken, yalaka yazar ordusu büyükçe büyüdü. Köşe yazılarına namertliklerini sergileyen yazarlar ve basın kalemşorları türedi.

Direnmeye çalışan birkaç gazete ve yazar ise dönemin en sıkıntılı günlerini yaşar duruma geldi.

Toplumda, saygınlığı ve güvenilirliği ile en üst düzeyde olan gazeteciler, yani basın mensupları bu süreçte ne acıdır ki güvende dibe vurdu.

Gazeteler güçleneceğine tiraj kaybı, gazeteciler de güven kaybına uğradı.

İşin temelinde, yandaş gazete ve kalemşor gazetecilere çanak açan, milli kalkınma, güçlü ülke siyaseti yerine, iktidarda kalma ve koltuk sevdasına kapılmış siyaset anlayışı yatıyor. Bunda elbette ki taklacı gazetecilerin de günahı büyük. Havanın esintisine göre yönünü belirleyen, omurgasızlar vicdanlarında bir gün mutlaka hesap vereceklerdir.

Bugün düşüncelerinden dolayı onlarca gazeteci tutuklu.

Bugün onlarca gazeteci, yağdanlık adına meslektaşlarını köşelerinde mahkum ediyor, ispiyonluyor.

Unutulan bir husus var!

Bir ülkede basın özgürlüğü, o ülkenin demokrasisi ve kalkınma seviyesi ile eşdeğerdedir.

Basın özgürlüğü, insan özgürlüğüdür, vatandaş özgürlüğüdür, demokrasinin sac ayağıdır.

Güçlü iken basını susturmaya çalışanlar, güç kaybı yaşadıklarında basından medet umarlar.

Herkesin özgür basına bir gün ihtiyacı olacak.

24 Temmuz Basın Bayramı kutlu olsun…

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!