USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

24 Temmuz Basın Dayanışma Günü

23-07-2018
Google News

             Bu gün 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü..

             Bu gün onlarca gazeteci, yazar ve düşünür, yaptıkları haberlerden, yazdıkları yazıdan ve düşüncelerinden dolayı ceza evlerinde.

              Doğrusunu söylemek gerekirse, 24 Temmuz Basın Dayanışma gününü kutlamak içimden gelmiyor. Diz boyu sorunlar, maddi ve manevi sıkıntılar.

              Her şeye rağmen umudumuzu kaybetmedik. Yeni dayanışma günlerine huzur kapıları açılabilir. Nasıl mı ?;

            Mevcut Basın Yasasının günümüz ihtiyaçlarına yetersiz kaldığı, basın yasasında yeni  düzenlemeler getirilmesi gerektiğini her kesimden duymakla birlikte, basın çalışanları arasında daha yüksek bir sesle dile getirilmeye başlandı.

           Basında tekelleşme, düşünce özgürlüğünün kısıtlanması, düşüncelerinden ve yazdıklarından dolayı gazetecilerin cezalandırılması, kalkınmakta ve gelişmekte olan ülkemizin itibarına leke düşürdüğünü düşünüyorum.

       Ülkemizde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş ile birlikte, diğer alanlarda  olduğu gibi basın sektöründe de yeni düzenlemeler getirilmesi beklentisi içindeyiz.

        Beklentilerimiz, düşünce özgürlüğünün yasal sınırlar içinde evrensel boyutta olması, gazetecilerin, yaptıkları haberden, yazdıkları yazıdan, düşüncelerinden dolayı tutuklanmamasıdır.

        Mesleki açıdan baktığımızda, tüm odalarda meslek etik ilkeleri doğrultusunda bir yapılanma görülürken, basın sektöründe bu konuda düşünüldüğünden daha çok boşluk  bulunmaktadır. Gazetecilik meslek yasası bir an önce çıkarılmalı, kimlerin gazetecilik yapabileceği açıklığa kavuşturulmalıdır.

     Son dönemlerde, farklı meslek gruplarından gazeteciliğe özenen, internet sitesi kuran herkes ?Gazeteciyim? diyebilmekte, bu durum yıllarını bu mesleğe vermiş her basın mensubunu ciddi anlamda rahatsız etmektedir.        

     Günümüzde;  bürokratların, hukukçuların ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin görüşleri doğrultusunda, Gazetecilik Meslek Yasası´nın ülkemize kazandırılmalıdır.

        Bu düşünce ve duygularla, 24 Temmuz dayanışma gününün basın çalışanlarına yenilikçi bir anlayış, meslek ilkelerinin belirleyici ve yol gösterici  bir gün olmasını diliyorum.

        24 Temmuz´un meslektaşlarımıza huzur, sağlık ve evrensel ölçülerde özgürlük getirmesini diliyorum.

        

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!