USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

AK Partide Süreç?

17-06-2015
Google News

 

      Bugün  ismi bende saklı Ak Partili biri ile sohbet ettik.

       Samimiyetine inandığım,parti davasına inanmış entelektüel biri.

       Mardin´deki seçim sonuçlarını,nedenlerini, niçinlerini  konuştuk.Aklın yolu birdir derler ya!Evet hemen hemen aynı şeylerde mutabık kaldık.

       Ak Parti kuruluşu ile geldiği günümüzdeki konumu oldukça farklılaştı. Kuruluş yıllarındaki acemilikleri, çıraklıkları benimsendiği kadar,ustalık dönemleri  bir o kadar iticilik yarattı.

       Mardin ölçeklerinde ele alacak olursak,çıraklık döneminde başlayan rant, partinin görünmeyen gücünün sendika ve vakıfların kamu yönetimi üzerindeki olumsuz etkileri herkesin dikkatini çekti. Sendika temsilcileri  yöneticilerin üzerinde bir konum sergilerken, vakıflar da siyasi yelpazenin yönünü belirleyici rol aldıklarını her fırsatta ortaya koydu.

       Sendikalar kamu atamalarının,yer tayininin belirleyiciliğini,görevde yükselmenin hatta kurumların içerisindeki görev dağılımı üzerinde etki edici gücü kendilerinde bulduklarını çok sık duyar olduk.

        Kamu çalışanları arasındaki adaletsizliğin, bizden olmayana yaşam hakkı olmaz düşüncesinin çağ dışılığını görmezden gelenlerin, arkasında durduğu siyasi düşünce ve yapıya ne kadar zarar verdiğini gördük hep birlikte.

        Sendikalar kimi zaman siyaset üstü bir görüntü verdi.

        Bir sendika yöneticisinin, kendisini ziyaret eden Ak Parti Milletvekillerine fırça çekercesine isteklerini sıralaması ve karşı görüşlü görevlilerin iş ve işlemlerinin yapılmaması talebi hala ulu orta konuşuluyor.

        Vakıfların son seçimlere kadar referans olmadıkları isimlerin,liste dışı kaldığını sağır sultan bilir.Rantlar,hazine arazileri, cemaat toplantılarında,vekil listeleri vakıf merkezlerinde onaydan çıktığını yüksek sesle dillendirildiğine tanık olanların sayısının hayli yüksek olduğunu düşünüyorum.

        Gelinen nokta bu işte!

         ?Hak ve  özgürlükleri savunacağım,mağdurun ayanındayım? diye yola çıkan bir siyasi partinin, hak ve özgürlükleri ortadan kaldırma, tahammülsüzlük ve kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırma  yönelişinin çöküşünü görüyoruz bu gün.

         Üst düzey bir yetkili, seçim sonuçlarını analiz ederken,HDP´nin bu kadar parlamasında yönetimin hatasından kaynaklanmış olabileceği kaygısını taşıdığını gözlemledim.

         Yönetimin bariz bir hatası yok. Seçim eşit şartlarda, hatta Ak Parti iktidar avantajını da kullanarak secime girdi.

         Buna rağmen geçmişin hatalarına vatandaş tepkisini net olarak ortaya koydu.

         Ak Parti  yakın  bulduğu sendika ve vakıfların gölgesinden uzaklaşmalı.

         Ak parti teşkilatı sağlıklı bir çalışma yapsa idi,Mardin´den ikinci milletvekilini meclise götürebilirdi. Onu yapmadı,yapamadı. Nedenini parti teşkilatına sormak en iyisidir.

         Miroğlu´nun geçmişini de göz önünde bulunduranlar;

          Mardin´deki seçim sonucunu HDP:6 AK Parti:0 olarak  değerlendiriyor.

         Espri de olsa sonuç bu şekilde yorumlanıyor!

          Bence Ak Parti de süreç sona doğru yaklaşıyor?

   

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..