USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Artuklu Üniversitesi Kampüsü?

21-01-2018
Google News

           Bir süre önce İstanbul Bomanti Hilton Otelde anlamlı ve önemli bir tören düzenlendi.

          Prof. Dr. Aziz Sancar´ın ?DNA onarımının mekaniksel çalışması´ üzerine yaptığı çalışmalarla kazandığı 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü´nün replikası,  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça´ya verildi.

       Nobel ödülü ve sertifikasının replikalarını Prof. Ağırakça´ya ?Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV)´ Başkanı Av.Haluk Eldem ve Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV)´ Başkanı Kemal Nehrozoğlu tarafından takdim edildi.

      Artuklu Üniversitesi Rektörü  Ağırakça, son derece anlam yüklü, gerçekleri yansıtan  duygusal bir konuşma yaptı. Ağırakça konuşmasında ?Çağımızın en önemli bilim adamları arasında yerini alan Prof. Dr. Aziz Sancar Mardin Savur´dan çıkıp, Nobel ödülünü kazanmış değerli bir bilim insanıdır. Cenabı Allah´ın verdiği, akıl, gönül ve kalbin birlikteliğiyle bilim ortaya çıkıyor.  ?El Mardini´ bilim adamları listesine, Prof. Aziz Sancar ?Aziz El Sorani El Mardini´ olarak yerini almıştır. Bundan böyle ödülü aldığımız bu günü Üniversitemizde her yıl ?19 Ocak Aziz Sancar Günü´ olarak kutlayacağız. Bunu buradan tüm Türkiye´ye ve dünyaya açıklıyorum ve şimdiden salonda bulunan herkesi önümüzdeki yıl kutlayacağımız ?19 Ocak Aziz Sancar Günü´ne davet ediyorum.? İfadelerine yer verdi.

   Salonda, aralarında Aziz Sancar´ın yakınlarının da bulunduğu 250 dolayında davetli bu sözleri dakikalarca alkışladı.

   Artuklu Üniversitesini ileri taşımaya çalışan  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Genel Sekreter Şahin Arpağ ve buna destek veren MAREV, MARSEV ve Mardinli hemşerilerime , buradan bir öneri sunmak istiyorum.

    Artuklu Üniversitesinin kampüsüne Prof. Dr. Aziz Sancar´ın ismi verilsin.

    Kampüsün giriş kapısına ?Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. Aziz Sancar Kampüsü? tabelasının yazılması, hem üniversiteye uluslararası boyutta artı değer kazandıracak hem de dünyada ilk defa bir Nobel Ödülü kazanan Türk unvanlı hemşerimiz Aziz Sancar´ı onura etmiş olacağız.

     Artuklu Üniversitesi Rektörü Sayın Ağırakça ve Genel Sekreter Şahin Arpağ, böyle bir kararı üniversite senatosuna götürürlerse, inancım odur ki oy birliği ile kabul görecek.

     Artuklu Üniversitesinin ismi muhafaza edilirken, bilim insanı Sancar´ın da ismi yaşatılacak ve üniversiteden, Aziz Sancar olma yolunu seçecek öğrencilere bu isim ışık tutacak ve kamçılayacaktır düşüncesindeyim.

     Bu noktada MAREV Başkanı Avukat Sayın Haluk Eldem, MARSEV Başkanı, Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri Emekli Vali Sayın Kemal Nehrozoğlu´na da  görevler düşüyor.

     Mardin´i  ve Türkiye´yi bilim alanında dünya gündemine oturtan, varını yoğunu harcayarak ? Türk Evleri? yapan ve Türk öğrencilere kapılarını açarak hizmet eden,  çağımızın en önemli bilim  insanı Aziz  Sancar  bu tabelayı hak etmiyor mu sizce.

      Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça hocam ve  Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri  Sayın Şahin Arpağ  bu iş sizde.

            Hadi hocam, ?19 Ocak Aziz Sancar Günü? kutlamasını; ?Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. Aziz Sancar Kampüsü? tabelasının altında yapalım.

          Mardinliler olarak sizden müjdeli haberi bekliyoruz!..

 

  

 

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..