USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Batman´da iki gün!

09-09-2019
Google News

Batman´da yapılan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu 8. Başkanlar Kurulu  toplantısı oldukça yararlı geçti.

Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Siirt illerinden, gazeteciler cemiyet başkanları ve yönetim kurulu üyelerini buluşturan bir toplantı..

 Batman Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz toplantı öncesinde, protokol ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

 Batman Valisi Hulusi Şahin´in devlet adamlığı profili dikkatimizi çekti

 Vali Şahin hem Batman´ın, hem de yerel basının sorunlarına vakıf olması ve söyleyeceklerimize adeta tercüman olması, örnek alınacak bir meziyet olarak değerlendirmek gerekir

   Basın özgürlüğünden, basının toplumsal yapı içindeki denetiminin, toplumun gelişmişliği ile orantılı olduğu vurgusunu ve basın özgürlüğünün devletlerin ve toplumların olmasa olmazı düşüncesini alkışlıyorum. Teşekkürler Sayın Vali.

    Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, geniş bir zamanını ve mesaisini Güneydoğu Gazetecilerine ayırıyor.

    Önce Batı Raman´da bulunan kampüsü gezdiriyor, mühendislik fakülteleri, teknoparkı anlatırken, Batman ve çevre illerinin sanayisine yön vermeyi hedeflediklerini dillendirirken, heyecanı tavan yapıyordu.

     Hedeflerini uzun uzun anlattı, üniversitenin çevresinde gelişme alanları ile ilgili bilgiler verdi. Üniversitede  13 bin öğrencinin eğitim gördüğünü, kapasiteyi 15 bine çıkaracaklarını açıkladı.

    Ve dikkatimizi çeken, üniversite kampüsünde Diyanet İşleri Başkanlığınca yapımı tamamlanan 13 bin kişilik cami. Yani Üniversitenin öğrenci kapasitesi büyüklüğünde. Rektör Durmuş, caminin zemin katını ilahiyat fakültesi olarak değerlendirecek. Batman´a hayırlı olsun!

     Rektör heyecanlı, durmadan üniversiteyi, hedeflerini anlattı. Etnik köken ayırımının ülkenin zararına  ve ayrıştırmaya dönük olduğuna inanıyor. Üniversite kampüsünde bir çok yere, Türk, Kürt, Arap, Çerkez ve etnik yapıların Türkiye´yi oluşturduğu mesajını yazdırması bizim de dikkatimizi çekiyor.

    Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Yaşam Hastanesi ve konakladığımız Mesopotamıa oteli yetkilileriyle görüşmelerimiz, Batman ile ilgili çok şey öğrenmemize vesile oldu.

     Hasankeyf´te, Dicle Nehri üzerinde çaylı sohbet ile günün yorgunluğunu atıyoruz.

     Belki de bu Hasankeyf´e son bakıştı.

      Batman´ın benim yaşamımda ayrı bir yeri var!

     Gençlik yıllarımın geçtiği yerdir Batman,

     1970 yıllarda Batman Lisesinde okudum. Okuduğum liseyi gördüm. Hem duygulandım hem içim burkuldu.

      Batman Lisesi binası yıkıldı, yerine yeni bina yapıldı ve Turgut Özal Anadolulu İmam Hatip Lisesi ve Kız İmam Hatip Ortaokulu olarak ismi değiştirildi.

      Yani o yıllarda lisede eğitim görenlerin, anıları hatıraları, geçmişleri hiçe sayıldı. Rahmetli  Özal´ın ismi başka bir okula ya da bir fakülteye verilse daha iyi olmazmıydı.

      Batman´da, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Kurulu, mesleki sorunlarını masaya yatırdı.

      Çok yararlı bir toplantı oldu.

       Ev sahipliği ve organizasyon için;

      Teşekkürler Ercan Başkan, Teşekkürler Hatice Türkan.

    

 

  

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!