USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR DOKUN BİN AH İŞİT.

01-07-2014
Google News

            Mardin Gazeteciler Derneği olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Türk'ü ziyaret ettik. Aslında gecikmiş bir ziyaret.

            Hayırlı olsun ziyaretiydi bizimkisi.

            Ama Ahmet Türk'e gitmişken, karşılaşılan temel sorunları da sorduk.

            Yazının başlığındaki söz gibi, Ahmet Türk'e bir dokunduk bin ah işittik.

            İmar ruhsatlarından tutun, devreden borçlara kadar.

            Türk karamsar bir tablo çizdi.

            20 yıllık imar izni verilmiş,

            Sayın Türk'e göre imar ayakta satılmış,

            Belediye'nin arsaları hazineye aktarılmış,

            Belediye'ye bırakılan bir arsa ise mezarlık çıkmış,

            Belediye`nin mal varlığı, hazineye devredilmiş.

            Otopark yok, park sorunu düşündürüyor.

            Oluşturulan tasfiye kurulu tarafından Belediye`ye ait taşınmaz varlıkları hazineye devredilmiş.

            Türk belediyenin hizmet eline adeta kelepçe vurulduğunu söylüyor.

            Kültür Merkezi ve bin altı yüz on sekiz arsadan bir tanesi belediyeye bırakılmış, o da mezarlık çıkmış.

            Belediye iller bankasına borçlandırılmış, aylık gelen para 5 milyon dolayında, işçi ve memur ücretleri 5 milyon 4 yüz bin. Belediye her ay 4 yüz bin lira borçlu kalıyor, işçilere, memurlara.

            Belediyelerden, Büyükşehir Belediyesi'ne milyonlarca borç devredildi diyor Ahmet Türk.

            Büyükşehir yasası ile birlikte mahalleye dönüşen köylere nasıl hizmet gidecek?

            Bu şartlar altında mahallelere hizmeti bırakın, şehir merkezine nasıl hizmet verilecek onu merak ediyorum.

            Ahmet Türk, seçim döneminde 'Kepenkleri kapatacaklar' propagandasına inat, esnaftan Pazar günleri de işyerlerini açmalarını istiyor. Çünkü Mardin turizm kenti diyor.

            Bütün farklılıkların temsilcisi olduğunu söylüyor Ahmet Türk.

'Ben Süryani'nin, Ermeni'nin, Arap'ın, Kürt'ün, Ezidi'nin de temsilcisiyim. Benim siyasi anlayışım şudur. En az olan gruba pozitif ayrımcılık yapmaktır. Biz bu farklıları görmesek o zaman Kürt için demokratik söylediklerimizin anlamı kalmaz. Bu konuda böyle bir anlayış içerisindeyiz. Biz kucaklayıcı olmasak, halkımızı bölmüş oluruz' mesajını veriyor.

            Sayın Türk ile yarım saati aşkın görüşmemizde en olumlu duyduğumuz şey verdiği mesaj olsa gerek.

            Gözlemlerimiz Mardin'in hak ettiği hizmeti yine alamayacağını gösteriyor.

            Bu tarihi şehrin politikaya kurban edilmesi sağduyulu her Mardinliyi hatta her insanı rahatsız ediyor.

            Türk'e bir dokunduk bin ah işittik..

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..