USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı

12-05-2021
Google News

Mardin’de tarihi değeri yüksek bir antik kent!

Mardin-Nusaybin karayoluna yakın!

Mardin’den 25 km uzaklıkta.

Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri,

Oğuz köyü’nün eserlerini sardığı, tepesine kurulduğu, Antik Kent.

Su sarnıçları, zindanları, baraj kalıntıları.

4.Yüzyılda stratejik bir konumda yerleşime hazırlanmış.

O dönemde mühendislik harikaları yaratılarak, yapılan su yolu ve tüm yerleşkeye çekilen su şebekesi,

Suyun düşmana karşı silah olarak kullanıldığı, istenilen zamanda Mezopotamya derinliklerinde yaşayan düşmanların suyunun kesilebildiği bir düzen.

Doğu Roma İmparatorluğunun, doğu sınırını Sasanilere karşı korumak amaçlı  yapılmış  askeri garnizon kenti.

Çevresi 4 km’lik surlarla korunan, içinde Kilise, Saray, Çarşı, Zindan, Tophane, Su bentleri ve geç Roma dönemine kadar giden mağara evleri kalıntıları.

Savaşlara sahne olmuş  Dara!

Kaya Mezarları, toplu mezarları, mozaikleri  günümüze kadar taşımayı başarmış bir yerleşke..

Güneydoğu'nun Efes’i!

Ya da Türkiye’nin 2.ci Efes’i.

Görenleri, gezenleri hayran bırakan, böyle bir yer var mı dedirten cinsten.

Tanıtımı yeterince yapıldı mı? Ya da turizmde hak ettiği yere gelebildi mi?

Bence gelmedi.

Çünkü Dara’nın bir ayağı kırık.

Dara yeteri kadar korunmuyor!

Yeteri kadar sahiplenmiyor

Dara’nın tepesine kurulan ve son zamana kadar, tarihi doku ve yapıya zarar veren Oğuz Köyü, başka yere taşınmadıkça, Dara bakımsız kalır, Dara hak ettiği yere gelemez.

Daha önce Dara’nın girişinde geniş bir alan tespit edilmişti.

Yeni bir köy kurulacak, Oğuz Köyü buraya taşınacaktı.

Bugünlerde yine gündeme geldi yeni yerleşke.

Buna kim sebep olursa heykeli dikilir.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’a, Mardin Milletvekillerine, Artuklu Üniversitesine,  sivil toplum kuruluşlarına ve  Mardinli iş insanlarına buradan seslenmek istiyorum

Güç birliği, el birliği ile bu sorunu çözmek mümkün

Tam da zamanı!

Dara tarihi geçmişine kavuşturulabilir.

Kazılarda ortaya çıkan eserleri sergileme şansı doğacak

Ve Dara Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi haline gelecek.

Yeni yerleşke de vatandaşlar, hizmet sektöründe zenginleşecek, ekonomik durumları düzelecek.

 Dara antik kenti gerçek kimliğine kavuşur ve dünya turizminden hak ettiği değeri alır.

Dara tezek kokuları içinde kalmayı hak etmiyor!

Dara’nın tarihi zindanları, sarnıçları, mağaraları, baraj ve sur kalıntılarının dünya da bir başka benzeri yok.

 Dara’ya rahat bir nefes aldırma zamanı geldi!

Ne dersiniz?

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..