USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DİKA´da Neler Oluyor?

14-05-2020
Google News

 

         Son dönemlerde, liyakat yerine, işe göre adam yerine, yandaş, partili, adama göre iş atamaları gözle görülür şekilde yaygınlaşmış.

          Belli vakıfların, tanıdık çevrelerin hegemonyası hakim.

          Bunlar, sistemin en büyük sıkıtlarıdır bana göre!

          Bir süre önce başarılı  Dicle Kalkınma Ajansı  Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ´ın, görevden alınma ya da başka yere atanmasını köşeme taşımıştım.  Ve uygulama TRC3 bölgesinde yani Mardin,Batman,Siirt ve Şırnak il´lerinde  tepkilere neden olmuştu.

          Yılmaz Altındağ, başarılı bir genel sekreterdi. Hatta Türkiye´nin en başarılı Ajansı Unvanını kazandırmıştı DİKA´ya.. Tepkiler yükselince, Bakanlık geri atmak durumunda kalmıştı.

           Meğer bir süre bölge insanın, bölgeden yükselen tepkilerin tabiri caiz ise gazını almak amaçlıymış, bu geri adım atma!

           Başarılı bir bürokrat neden görevinden alınsın?

           Yolsuzluk yaptıysa, projelere fesat karıştırdıysa, devleti zarara uğrattıysa gereken yapılmalı ve buna hiç kimsenin diyeceği bir şey olmamalı.

          Mardin siyasetinin bu kadar ucuzlamasına  aklım ermiyor!

          Hep kişilerle uğraşılır, memleketin menfaattarı çok da önemli değil..

          Bu siyasi anlayışın yanlış olduğunu, bizimkiler ne zaman öğrenecek merak ediyorum.

          Uzaktan uzanan ve memleketin kaderine zarar veren siyasi eller var duyumlarımıza göre..

         Bırakın memleketin yakasını lütfen!

         Alacağınızı fazlasıyla aldınız.

         Genel Sekreter Yılmaz Altındağ, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne atandı.

         Yerine de aynı kurumda görev yapan Uzman Murat Erçin vekaleten atandı.

          DİKA´da hareketlilik birden kesildi, yine sessizliğe büründü ajans.

          Ve Genel Sekreterliğe vekaleten atanan Murat Erçin için rahatsız edici duyum ve iddialar var.            

          Kalkınma Ajansı´nda dış fonlardan yararlanan biriminden sorumlu olduğu dönemde birkaç proje hazırladığı, hazırlanan bir projede ise farklı uygulamaların yaşandığı duyumları var. Temennimiz odur ki bu duyumlar yanlış olsun!.

          Piyasa da dolaşan ve kamuoyunu rahatsız edici boyutu olan konuları, DİKA Genel Sekreterliğine  vekâleten atanan Sayın Murat Erçin´e sormak istiyoruz.

           1-AB destekli bir projede; muhasebe hizmetini eşinizden aldığınız doğru mu? Doğru ise ödemeleri döviz bazında mı yaptınız? Doğru ise uygulamayı etik buluyor musunuz?

            2-Eşinizin bürosunda çalışan bir kişiyi, ilgi alanı ve uzmanlığı olmamasına rağmen

projede çalıştırıp ücret ödediniz mi?

         Bunlar doğru ise, atamanın yeniden gözden geçirilmesi gerekemiyor mu?

         Rakamlar ufak olabilir, ya da muhasebe hizmeti dışarıdan alınacaksa ne fark eder diyeniniz olabilir.

Ama, bu etik değil!

          Milyonlarca liranın aktığı, bölgedeki proje hareketliliğinde, eş, dost, ahbap ilişkileri ön

plana çıkarsa kamunun zararı büyük boyutlara ulaşır. Ajans´a güven sarsılır.. Ve nahoş kokular yayılır.

           DİKA Genel Sekreterliğine Vekaleten atanan Sayın Murat Erçin´in bu konulara ilişkin açıklamaları olursa köşemde duyuracağım.

           Hem kamu vicdanında rahatlama olur, hem de ortada dolaşan duyum ve söylentiler son bulur.

          İddialar doğru ise atamayı yapan Sayın Bakan ve buna etki eden siyasilerin şapkalarını önlerine koyup durum değerlendirmesi yapmaları gerekmiyor mu?

         Ben şahsen DİKA´da meydana geldiği ileri sürülen  durumları merak ediyorum,

         Ya siz?

          Sahi DİKA´da neler oluyor?

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!