USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Dünya Barış Günü!

01-09-2021
Google News

Savaş ve Barış!

İnsanlığı, doğayı, çevreyi, ekonomiyi en çok ilgilendiren, etkileyen iki kavram.

Anlamı derin..

Tahribatı ve onarımı büyük!

Dünya’da savaşlar olmasaydı ne olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Her şey güllük, gülistanlık, insanların kardeşçe yaşadığı bir dünya!

Silahlara harcanan katrilyonlarca dolar, insanların, doğanın, çevrenin yararına harcansaydı mesela ne olurdu?

Ne Afrika’da açlıktan ölen çocuklar olurdu, ne de ekonomisi kötü olan ülke kalırdı.

Dünya cennete dönüşürdü.

Dünya üzerindeki gıda, yeraltı ve yer üstü  zenginlikleri herkesi rahat yaşatacak kadar çoktur

Ama insandaki hırs, vicdan muhakeme terazisinin denge kaybı, kişisel çıkarlar, süper güç olma hırsı dünyanın dengelerini bozmaya yetiyor!

İnsanları öldürerek, kan üzerine inşa edilen süper güç devletlerin akıbetleri

tarihte mevcuttur.

Ve savaşların, çatışmaların yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya hareketleri hep aynıdır.

Bireysel kavgaların, kan davalarına dönüştüğü, devletlerin krizleri aşmak yerine savaşı tercihleri arasında ince nüanslar dışında fark bulunmadığını görüyoruz.

Kavgalardan, savaşlardan sonra barış  masalarına oturulması..

Ne garip şeydir değil mi?

Bir kaşık suda fırtına koparmak, canlara kıymak, çevreyi yaşanılmaz hale getirmek ve ardından, efor harcayarak, para harcayarak barışa oturmak!

Bugün Dünya Barış Günü!,

Yıl 1939 Almanya, Polanya’ya saldırmış ve II. Dünya savaşı başlamış.

Savaşta milyonlarca insan ölmüş, savaşın verdiği maddi kaybı hesaplamak mümkün değil.

Savaşın başlamasının 50. Yılında, “Dünya Barış Günü” ilan edilmiş.

Ne garip şey değil mi?

Önce savaşıyoruz!

Birbirimizi öldürüyoruz!

Sonrasında maddi imkanlar harcayarak barışıyoruz.

Ya da milyonlarca insanın yok yere yaşamını yitirdiği savaşın yıldönümünü “Barış Günü” ilan ediyoruz.

 Evet bu gün “Dünya Barış Günü”

Savaşların yaşanmadığı, insanların öldürülmediği, bir köyde, bir ilçede, bir şehirde, bir ülkede ve dünyada insanların kardeşçe yaşamalarının özlem ve hayalden gerçeğe dönüşmesi en büyük arzumuzdur.

Savaş karşı, barıştan yana olan herkesin “Dünya Barış Günü” kutlu olsun.

 

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!