USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GAZETECİLER GÜNÜ?

23-07-2014
Google News

Biz gazetecilerin yılda üç bayramı ya da üç özel günü var.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü,

24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı

Ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü; Birleşmiş Milletler, Basın Üzerindeki Baskıları Protesto amacıyla bu günü 20 Aralık 1993`te Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdığı gün olarak hafızalarımıza işlenmiştir.

24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı gazete ve gazeteciler için oldukça anlamlı bir gün. Çünkü 24 Temmuz 1908 de 2. Meşrutiyet ilan edildi ve aynı gün Anayasa'nın yeniden yürürlüğe girmesi nedeniyle basın ilk kez sansürsüz çıktı. Bu nedenle 24 Temmuz Gazete ve gazeteciler için önem taşıyor.

Bu gün Ülkemize ve dünyanın bazı ülkelerine baktığımızda, 2.Meşrutiyet döneminde basına tanınan hak ve özgürlüklerin, geri alındığına, kısıtlandığına yada kısıtlanmak istendiğine tanık oluyoruz.

Yüz yıl önce verilen hak ve özgürlükler geri alınmaya çalışılıyor!

Yüzlerce gazeteci, düşüncelerinden, yazılarından dolayı, ifade özgürlüğü,haber alma hakları zindanların raflarına asılarak hapsediliyor,cezaevlerine atılıyor.

Gazeteciler günü arefesinde Gazze'de gazeteci öldürülüyor.

Ortadoğu'da gazeteciler esir alınıyor, zindanlara atılıyor

Birkaç hamasi -caklı,-cekli açıklama ve kınama ile geçiştiriliyor.

Başta devletin ajansları olmak üzere, gazetecilerin hakları yeniliyor.

Bir çok gazeteci sosyal haklardan mahrum çalıştırılıyor.

Bir çok gazeteci asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılıyor.

Tüm bunlara rağmen erkler arasında,denge unsurları arasında sıkışan,sıkıştırılan gazeteciler..

Böyle bir ortamda,gazetecilerin bayramı nasıl kutlanabilir tartışma götürür?

Bu yazıyı kaleme aldığım anda, yaptığı haberden dolayı,düşüncesinden dolayı,talimatlarla işinden olma korkusu yaşayan gazetecilerin sayısı tahminlerin ötesinde olduğunu düşünüyorum.

Sabah evden gazeteci çıkıp, akşam eve işsiz dönme korkusu var bir çok gazetecide.

Bir taraftan gazete patronları, bir taraftan iktidar güçleri cenderesinde sıkıştırılan gazeteci işini kaybetmeden eve döndüğü her günü nimet bilir.

Her gazeteciler gününde burukluk yaşıyorum.

Yıllar önce verilen hakların geri alınması,

Bir çok meslektaşımızın özgürlüğünün kısıtlanması, ceza evlerinde bulunması,

Haber peşinde olan meslektaşlarımızın öldürülmesi,

Meslektaşlarımızın köle gibi çalıştırılması,

Ve talimatlarla gazetecilerin işlerinden atılmasını hatırlatıyor gazeteciler günü ve bayramları.

İçim acıyor hatırladıkça bunları.

Gazeteciler olarak, insani duygularımızı, dini duygularımızı, ideolojik duygularımızı ikinci planda bırakarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

Yanıltıcı, yönlendirici haberlerin birçok yıkıma yol açabileceğinin farkındayız.

Gazetecilerin düşüncelerinden dolayı tutuklanmadığı, haber alma özgürlüğünün kısıtlanmadığı, işlerini kaybetme korkusu yaşamadığı, köle gibi çalıştırılmadığı ve öldürülmediği bir dünya dileğiyle.

Gazeteciler gününüz kutlu olsun..

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..